May 12, 2017
762 Views
0 1

2.Ali’nin Gidişi

Written by

Ali: Kolay gelsin ustam, kız kulesine nasıl gidebilirim acaba?
Büfeci: Sahili takip ederek şu soldaki yoldan yürü, görmüyor musun (eliyle kız kulesini işaret ederek) aha, orada işte.

Aslında Ali kız kulesinin nerede olduğunu biliyordu, sadece soracağı asıl soru için alıştırma yapıyordu büfeciyle. Ancak bu saçma sorusu yine kendisini rezil ettirmişti. Ve rezil olmanın kendisinde doğurdu mutlulukla asıl sorusuna geçti.

Ali: Ustam yanlış anlama beni de sadece 5 liram var ve sigara almam lazım ama 6 liram eksik ve ne yazık ki buraya çok uzakta oturuyorum. Bana bir iyilik yapar mısınız acaba?
Büfeci: Hiç öyle şey olur mu? Saçmalama, hadi yoluna git.

(Hayatta en nefret ettiği şey birisinden sigara istemek ve birinin ondan sigara istemesi olan Ali, yapmaktan nefret ettiği şeyi yapmak zorunda hissetti.) Ve o anda vapurdan yeni inmiş ve sigarasını yakmaya çalışan bir adam gözüne çarptı. İstemeye istemeye yanına gitti.

Ali: Bayım, fazla sigaranız var mı?
Adam: Fazla yok ama al hadi bir tane.
Ali: Sağolun efendim ancak, bana bir dal sigara yetmez. En az bir paket lazım.
Adam: Git al öyleyse. (parmağıyla işaret ederek) aha orada büfe var, git al oradan.
Ali: Haklısınız efendim, ancak param eksik.
Adam: Ne kadar eksiğin var?
Ali: 5 lira.
Adam: Tamam, al sana 5 lira.

Ali, 1 lirayı da bir şekilde bularak büfeden sigarasını alır. Ve sahilin sağ tarafına yürümeye başladığı anda arkasından büfeci bağırır.

Büfeci: Hop, kardeşim yanlış tarafa gidiyorsun. Kız kulesi tam ters tarafında.
Ali: Biliyorum. Amacım kız kulesine gitmek değil zaten.
Büfeci: Eee ne diye sordun o zaman? Hem sen nerden gelirsin, nereye gidersin delikanlı?
Ali: Orası uzun hikaye, ancak sanıyorum ki ikimizinde vakti var. Ben Küçükcekmece’de oturuyorum. Bugün kafama esti akbilimdeki son parayla atladım metrobüse ve birazda yürüyerek geldim sahile.
Büfeci: Cebinde madem paran yok niye geldin kardeşim? Dönüş paran var mı peki?
Ali: İşin en komik taraflarından biri de bu ya abi, dönecek param bile yok.
Büfeci: Ne halin varsa gör, manyak herif.

Ali, sahilde biraz yürüdü. Sahilin sakin bir yerinde, bir banka oturdu. Sigarasını yakarak, buraya asıl gelme amacını gerçekleştirmeye başladı.

(Ali 1,85’ten uzun 1,90’tan kısa ama tam bilmediği bir boyda, tahminen 65 kilo civarında yalnız, işsiz güçsüz, tek başına yaşayan biriydi. Yalnızlığında kafasında oluşturduğu 2.Ali(İkinci Ali) ile arada oturur sohbet ederdi. Ancak bu sohbetlerin bazı kurallarını belirtmekte fayda var. Sigarayı sağ elinde tutarak konuştuğunda konuşan Ali, sol elindeyken ise konuşan 2.Ali. Bazen 2 sigarayı aynı anda yakar, o zamanlarda da kurallar aynı sağ eldeki sigarayı içen Ali, soldakini içen 2.Ali. Sağ ayağını sol ayağının üstüne attığında konuşan Ali, sol ayağını sağ üstüne attığında ise konuşan 2.Ali. Bu kadar bilgi şimdilik yeterli, Ali’yi tanımamız için.)

Ali: Evet, çağırdın geldim, anlat hadi.
2.Ali: Böyle olmayacak Ali. Bu şekilde daha fazla yaşayamazsın.
Ali: Ne yapalım yani? Daha iyi bir fikrin varsa söyle.
2.Ali: Var, ondan çağırdım seni buraya. Ve bu yüzden 5 kuruşsuz buraya geldin. Bugün Ali, bugün hayatımızın dönüm noktası. Bugünden sonra çok farklı olacak. Çok mutluyum be Ali, çok.
Ali: Gerizekalı, sen mutlu olamazsın. Bu durumları çok yaşadık oğlum biz. Sen, şimdi o kızla olacağını zannettiğin için mutlusun, sanki bilmiyor muyum ben? Ama sana yine baştan söyleyeyim olmaz o iş.
2.Ali. Biliyorum zaten olmayacağını. O benim umrumda değil. Artık hiçbir şey umrumda değil. Ama olay bu değil, be Ali. Bak bugün olacakları anlatayım sana. Şimdi buradan eve kadar yürümek zorunda kalacaksın bugün. İşe bak ki, İstanbul’da Asya kıtasından Avrupa’ya yürüyerek gidemezsin.
Ali: Bunda sevinecek ne var lan?
2.Ali: Çok şey. Bugün hayatta yapmam dediğin şeyleri yapacaksın. Hayatta yapamam, başaramam dediğin ne varsa başaracaksın. Ve bundan sonra hiçbir şey senin bir şeyleri başarmanı engellemeyecek. Bugünden sonra sen kendini engelleyemeceksin. Yapamam, zaten olmaz bu iş diyerek yapmadığın ve pişmanlık duyduğun bütün o işleri düşün. Artık bunlar son bulacak. Artık, pişman olmak yok Ali.

(İki sigarayı aynı anda yakmasından mütevellit paketi oldukça hızlı bitiyordu.)

Ali: İyi, güzel de sigaramız bitiyor. Bu işi de çöz bakalım.
2.Ali: Ali, artık senin çözemeyeceğin hiçbir dert, hiçbir sıkıntı kalmadı. Sen, artık tek başına her şeyin üstesinden gelebilecek hale geleceksin bugün. Bu sebeple bana bir daha ihtiyacın olmayacak. Ve ben bu süreci hızlandırmak adına şimdiden gidiyorum. Seni her zaman izliyor olacağım. Bana ihtiyacın olduğunda hep yanında olacağım. Ancak bundan sonra bana ihtiyacın olmayacak. Olmasın da zaten. Sen, bensiz çok daha iyi bir hayata sahip olursun. Beni biliyorsun Ali, benim tek derdim senin iyi olman. Senin iyiliğin için gidiyorum. Hoşçakal…

(2.Ali o günden sonra bir daha ortalığa çıkmadı. Ancak, 2.Ali’nin planı hiçbir zaman planladığı gibi gitmediğinden bu 3.Ali’nin doğmasına vesile oldu.)

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Hikaye Öykü

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.