Kayıt Ol
Eki 6, 2018
412 Views
1 0

#20 OKUÇ – Aşk İşlerine Karışmayın!

Written by

Pardon.

Ben bu tür kişisel yazıları yazmayı tercih etmiyorum. Ama bu konu okullarda sürekli ortaya çıktığı için yazmak zorunda kalmayı düşünüyorum. O yüzden bu yazıyı yazıyorum. Eğer ki bu yazıdan rahatsızlık duyarsanız, okumamayı seçip bu sekmeyi kapatabilirsiniz.

Bugüne kadar hiç aşk ilişkisine girmedim. Girmeyi de hiç düşünmüyorum, sert karşı çıkarım. Bu tür davranışlardan uzaklaşmaya çalışırım.

“Neden aşk işlerine karışmayalım?” diyen olabilir. Bazıları bunun zararsız olduğunu düşünebilir, hatta bu yazıyı okuyan okuyucu öğrencilerin aralarında aşk ilişkisi olanlar da olabilir. Bazıları çevresinden örnek alarak yapmış bile olabilir. Onlara karşı söyleyecek bir şeyim yok. Söyleme hakkım da yok. Yalnızca genel itibariyle nasihat, tavsiye verebilirim.

Fikrimi açıklayayım. Karşı çıkanlar olabilir, onları yazının başında uyardım.

Aşk bence başarıyı engelliyor. Öğrencinin aşkla ne alakası var? Yani neden öğrenci, okula öğrenmek için gelirken aşk ilişkisine girmeli? Gereği var mı? Yok.

Okul arkadaşlarımdan bir örnek vereyim. İsmini söylemeyeyim (ayıptır). Bu arkadaşım 5. sınıfta not ortalaması 90’dan düşük olmayan, karne ortalaması 92-94 civarıydı. Okulda önemli bir dereceye sahipti. Okulda ilk 5 en başarılı öğrenciler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Derslerde aktif biriydi.

6. sınıfa doğru sınıftaki bir kızla yakından arkadaş oldu. Sonrası belli. Aşk ilişkisine yavaş yavaş karıştı ve başarısı düşmeye başladı. Derse katılımı düştü. Onların aşk mektupları sınıfta durmadan birbirlerine ulaştırıldı. İngilizce dersinde Murat hocamız bunu farketti. Aslında ayrı günlerde 2 kez farketti. Kağıdı arkadaşımdan istediğinde (onların arasındaki ilişkiyi fark ettirmemek için) öğretmenin önünde kağıdı birkaç kez katlaya katlaya yırttı. Öğretmen de bir şey diyemedi.

Bir kezinde ben (biraz abarttım galiba o gün) haberi sınıf öğretmenine ulaştırmaya çalıştım. Kağıda olayı yazarak masasına bıraktım. Öğretmen ise masadaki kağıdı ders boyunca görmemiş, teneffüste kağıt aşk ilişkili arkadaşıma ulaşınca olan oldu. O ve onun yakın arkadaşı Ömer bana karşı çıktılar. Kızdılar. “Neden söyledin?” dediler. Ben de ardından sınıf öğretmeniyle bizzat görüşmeye karar verdim. Öğretmenin uyarısıyla o derse katılmamazlık, eh işte, 1 hafta kadar ara verdi. Ardından bu aşk ilişkisi devam etti.

7. sınıfa geldiğimde arkadaşımın puanları ciddi bir şekilde düştü. Hep 92-94 karne ortalaması alıp takdir belgesi hak eden arkadaşım artık kız arkadaşıyla birlikte 85’in altına gerileyip teşekkür belgesi almaya başladılar. Dedikodular, ağlamalar (cidden!), duygusal anları hep duyuluyor. Diğer sınıflardaki kızlarla da artık ilişkileri var. Onlara acıyorum, keşke yapmasaydılar diye düşünüyorum. Ama ben onların nasihat vereni, annesi veya babası, öğretmeni olmadığımdan onlara bir şey diyemiyorum. 7. sınıfta zaten öğretmene şikayet etmekten vazgeçtim. Gereksiz diye düşünüyorum artık.

Artık şimdi 8. sınıfa geçeceğim. LGS ve benzeri sınavlar yakında. Başarımı düşürmemeye gayret ediyorum ancak o arkadaşlara ne olacak bilemiyorum. Eskiden öğretmenlerin onun üzerinde yüksek umudu vardı ama artık yok. Hepsi geride kaldı. Tarih oldular kısacası.

Tabii onlar değişmeye karar verirlerse başarıyı tekrar yakalamalarına zaman var. Ama 1 yıldan az. Yine de şansları var.

O yüzden size tavsiyem: Aşk işlerine karışmayın. Şimdi sırası değil. Öğrencisiniz hâla. Erişkin olduğunuzda ne yapacaksanız yapın ama şimdi olmasın. Geleceğinizi şimdiden yitirmeyin.

Bunlar yalnızca tavsiyemdir. Sizi kontrol edemem. Siz düşünün sadece. Mantık yürütün.

Muhlis Gursoy

Melez, 3 dil bilen, 1 yıldır blog yazan, e-kitap yazıyor olan meraklı bir öğrenci
Muhlis Gursoy
Article Categories:
Yaşam

Comments to #20 OKUÇ – Aşk İşlerine Karışmayın!

  • Aşk bence başarıyı engelliyor. Öğrencinin aşkla ne alakası var? Yani neden öğrenci, okula öğrenmek için gelirken aşk ilişkisine girmeli? Gereği var mı? Yok.

    Okulda yaşanılan aşk değil gönül eğlencesi okulu kırma dersten kaytarma olunca size gönülden katılıyorum,kardeşim.

    Avatar Mehmet Aluc 7 Ekim 2018 14:31

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.