Ağu 24, 2018
500 Views
0 0

Bir Düşünmeme Biçimi Olarak Komplocu Düşünme

Written by

Aristo Metafizik’in ilk kitabının birinci satırında ‘Bütün insanlar doğası gereği bilmek isterler’ diye yazar. Bu basit ama hayatımızı özetleyen bir cümledir. Biz merak eder, bu merakı gidermek için öğrenmeye çabalarız. Bu öğrenme isteği illa ki, bir uygarlık tarihinin tamamını anlamaya çalışmak, evrende oluşumuzun sebebini kavrama isteği gibi büyük bir amaç olmak zorunda değildir. Biz insanlar, her şeyin basit nedenlerini öğrenmek isteriz ve bunun üstüne kafa yorarız. Mesela, ilgimizin veya hiç bir çıkarımızın olmadığı bir dedikodu konusunu da öğrenmek ister, onun üzerine düşünürüz. Çünkü düşünürüz, Harrarinin işaret ettiği gibi belirli evrimsel süreçler sonucunda Bilişsel Devrimimiz oluştu. Bu da bizi sürekli olarak daha fazla öğrenmeye teşvik eder.
Fakat insana biyolojik sadece olarak bakamıyoruz. insanların düşünme biçimlerini değiştiren, şekillendiren sayısız etken vardır ve olmuştur. Bireyin kendi psikolojisi, yaşadığı toplum ya da küresel dünyanın sosyolojisi, ekonomik yaşam tarzı ve dini inanç en önemli etkenlerdir. Günümüz insanı bütün bu etkilere ve daha fazlasına maruz kalmakta ve düşünce yapısı böyle şekillenmektedir.
Günümüz insanları da içinde bulundukları toplumsal yapı, aldıkları bilim temelinden yoksun eğitim, küresel dünya halinden sürekli olarak etkilenirler ve hayatları bir bakıma bu koşulların ürünü olarak şekilleniyor. Fakat bu koşullar tam olarak insanları ne duruma sokmustur? Açıkçası biraz kof kafalı, algıları kapalı, mental gelişime önem vermeyen, yalan yanlış duydukları herseye inanan, her türlü imkana sahip olmalarına rağmen duyduklarını yetinen bir nesil olduklarını belirtmek gerekir. İnsanların büyük bir kısmı, özellikle gelişmemiş toplumlarda dünyanın geri kalanının kesinlikle onlara düşman olduğunu onlardan her türlü yararlı bilgiyi sağladıklarını, tarihi tahrif ettiklerini, gerçekleri manipüle ederek kendi toplumunun düşmanlar tarafından cahil bırakıldığını düşünüyor. Çok büyük bir yanlış bu. Fakat bir yeri kesinlestirelim. Dünyadaki neredeyse her ülke ulusal çıkarlarını düşünür. Bunun için Lobi faaliyetlerinde bulunur, casusluk da yaptirir. Kendine rakip gördüğü ülkelerin hepsini zayıflatmaya çalışır. Bir konu üzerinde kendi çıkarları söz konusu ise, kendi elini güçlendirmek için elinden geleni yapar. Mesela bu konu üzerinde Robert Tucker Sosyalist bir Amerika’nın, şuanki kapitalist Amerika dan farksız davranamayacagini yazmıştır. Çünkü Amerika’nın ulusal çıkarları bunu gerektirir.* Fakat bu herkesin bir ülkeye veya topluluğa düşman olduğu demek değildir. Bu topluluğu yok etmek için herkesin el birligi ağız birligi yaptığı anlamina gelmez. Ya da bunun uzantısı olan düşünceleri doğrulamaz.
Şimdi buna rağmen böyle düşünme tarzına komplocu düşünme diyorum. Tamamen hayatı bir oyun olarak, herşeyin belirli bilinmeyen güçler tarafından yazılan ve yönetilen senaryolar olarak gören, bütün olaylara bu bakışla yaklaşan insan da komplocu düşünen insandır. Kendisi herhangi bir durumda hiç bir şeye etki edemeyeceğini düşünen, varlığının zaten belirlenmiş bir takım olay örgüsünde sadece fiili bir varoluş olduğu sayısına kapılmıştır. Sürekli bir kandirildiklari fakat bu kandırmacaya karşı ellerinden gelen bir şey olmadığına inanir, hatta bu kandırmacayı ispat edecek verilerden yoksun olduklarını bilirler. Fakat sürekli dezenformasyona ugradikalrinda ısrarcı olurlar. Ya bildikleri tek şey de belli başlı olgular üzerinde bile hatalı örüntüler kurarak herseyi saptırmak dayalı iddialar ortaya atmaktir. Böyle anlatınca konunun çok soyut ve havada kaldığını düşünüyorum. Bu yüzden bu konuyu kendi hayatımda gördüğüm tecrübe ettiğim örneklerle cesitlendirip daha iyi açıklamaya çalışacağım fakat en son, sonuç olarak söyleyecegimi şimdi söyleyeyim. Komplocu düşünme tarzı aslında kolaya kaçma, irdelememe, sorumlulugu üzerinden atma ve tembellik yapmaktır. Bir nevi dusunmemektir.
Gelelim komplocu dusunmenin örneklerine:
1) Bütün Dünya Bize Düşman;
Bu günümüz cahil toplumlarında epey yaygın bir dusunmeme biçimi. Böyle düşünen insanların fazlaligi politikacıların işine geliyor, hatta genellikle bütün dünyanın el birligi ile kendilerine düşman oldukları fikrini topluma kendileri dayatir, bunun üstünden siyaset yaparlar. Yukarıda değindiğimiz gibi herkes kendi ulusal çıkarını kovalar onun için mücadele eder. Bizim kendi ülkemiz de yapar bunu. Fakat toplum genellikle bunu algılamaz. Örneğin benim bizzat bunu anlatmaya çalıştığım toplumumuzun tipik bir örneği bir birey, bana “İnsanlar Türkleri yok etmek istiyor. Bütün dünya aynı şekilde dusunuyor. Hatta ABD bizi işgal etmek istiyor, Rusya ona destek veriyor,Çin öbür taraftan Türk Tarihinin belgelerini açıklamiyor. ” gibi ucube düşüncelerle bana karşı geliyordu. Dünyanın neredeyse hiç bir konusunda aynı fikirde olmayan tüm ülkelerin nedense bir anda bizim düşmanımiz olarak birlesmeleri çok mantıklı geliyordu kendisine. Elbette bu sözün bittiği yerdi. Nitekim tarih arastirmalrimizi bazen yabancı bilim insanları bizden önce yapmıştır. Fakat kimse burayı dikkate almaz, sadece her ne hikmetse bizim toplumdan saklanan, gizli ama gene her ne hikmetse toplumun her kesiminin bildiği böyle komplolar mevcutmus.Zaten suan ülkemizde hala herkes Lozan’ın gizli maddelerine inanıyor.
İşte böyle düşününce insan, zaten ne de olsa ileride hersey açığa çıkacak, biz biraz daha acıya katlanalim, herkes gücümüzü görecek diye diye beklemede kalıyor. Kimse neden ülkesinin gerçek anlamda bu halde olduğu sebeplerini araştırmak düşünmek istemiyor. Sonuçta hepsi bir oyun ve bireysel olarak ön hiçbir şey yapamaz.
2) Düz Dunyacilar;
Bildiğimiz kadarıyla emin olarak söyleyebileceğimiz tek bir uzay gerçeği varsa o da Dünyanın düz olmadığı gercegidir. Fakat dünyanın epey bir kısım insanı buna kesinlikle inanmiyor. Dünyanın her yerinde günün farklı saatleri yaşanırken, mevsimler farklilasirken, en basitinden, dünyanın düz değil de yuvarlak, eliptik bir şekilde olduğu ve öyle bir yörüngesi olduğu o kadar açıktır ki bunu anlamamak için kesinlikle şartlanmış gerekir. Elbette böyle mantık yürütmesinin dışında uzaydan fotoğraflar, çekimler vardır. Fakat gelgelelim, insanlar bütün bilim dünyasının bütün bilim insanlarının ağız birligi ile bize yalan söylediğini düşünüyor, bütün o çekimlerin fotoğrafların sadece fantezi olduklarını hatta böyle insanlara “NASA’nın butucesini ayırırsak, onlar da gayet bizi istedikleri gibi yoblendirebilirler. Tabii neden se Nasa nn ve tüm bilim çevresinin bizi neden bir algı operasyonu ile dünyanın yuvarlak olduğuna inandırmak istediği sorusunun cevabı yok. Gerçeği neden sakladiklarinin cevabı yok. Ve bu çekimlerin fantezi oldukları iddiasindakilerin uzaylılarca kaçırılıp geri getirildikleri fantezilerine inanmalari bir acayip geliyor. Evrenin sırlarını öğrenmekten kaçmak için herseyin en kolay cevabı olan “Bizden sakliyorlar!” bir düşünmeme yöntemidir. Ancak düşünmeden böyle davranilanibilir. Ayrıca ekleyeyim bu konunun daha iyi anlaşılması için Carl Sagan’in “Karanlık Dünyada Bilimin Mum Işığı” kitabının okunması epey yararlı olacaktır.
Böyle komplocu düşünen insanlara rastlamak elbette çok kolay ama ben güncel hayattann, Youtube da tek bir isim aratin derim. “Düz Dünya Derneği”. Tam bir düşünmeyen insan modeli.
3) Dünya Siyaseti Bir Takım Eller Tarafından Yönlendiriliyor
Dünyanın hepsi bize düşman ve bu türden düşünen insanlar ayni kümede aslında, fakat onlara başka bir başlık açmak istedim. Bütün global dünya siyasetinin tamamen bir takım gizli eller tarafından yönlendirilmesi ile kapitalistlerin dünyayı şekillendirme ve her siyaset türünü kendine uygun yaptırma arasında fark vardır. Öncelikle bunu belirtmeliyim. İlki bir fantezi ve SSCB olsun ABD olsun Mısır, Almanya , Arnavutluk , Avustralya, Gana vs. birbiryle alakali alakasiz dost dusman her ülkenin kesinlikle seçimleri olsun, seçim sistemleri olsun, politikaları, fakirlikleri, iç savaş veya iç barış, gelir dağılımı, GSYH hepsinin tamamen planlanmış asla bu planın dışına cikilmayacagina inanılan bir düşünmeme türüdür. Siyaset arenasında herkesin piyon yada figüran olduğuna inanılır. Fakat bunları yönetenler kim sorusunun cevabı yok. Gösteremezler. Diğer taraftan kapitalist dünyada meydana gelen her olayın kısmen kapitalizme uydurulma çabası, kapitalizme tehdit olmasının engellenmesi ya da ona uygun yönlendirilmesi düşüncesi ayrı ve haklı tarafları olan bir bakış açısıdir. Gerisi gene düşünmeden bazı komplocu fikirler ileri sürerek kim ne yaparsa yapsın bu devir bu devran böyledir, bizim bir etkimiz olamaz dusuncesizligidir.

Komplocu düşünce tarzı sürekli saçma savlar ileri sürerek kişinin kendisini ve yapabileceklerini ertelenmesine sebep olur. Kendini degersizlestiren insan değişimleri gerçekleştirmez, tembellesir. Hatta tembel olduğu, daha ileri ve derin irdeleme gayretinden yoksun olduğu için aptal supheler ve savlarla herseyin cevabına sahiptir. Bu yüzden komplocu düşünmek bir düşünmeme yöntemidir. Örnekler ve alt başlıklar çoğaltılabilir, çoğalmaya dizi halinde yazmaya devam etmeyi de düşünüyorum. Fakat bu kadar örnekle bile gayet çok sayıda insanı anlattığımi düşünüyorum.

Yalniz burada son bir not eklemeyi unutmamalı. Bilim insanları, filozoflar, düşünürler ismini bir yerlerde sadece duymuş olduğunuz kayda değer her “buyuk” insan sürekli her olaya bakış açımızı şüphe üzerine temellendirmeyi ogutlemislerdir. Hakkında henüz bir şey bilmediğimiz bir konuda özellikle, ne kadar çok şüpheli düşünürsek o kadar uygun olur. Bu yeni fikirler edinmemizi dünyaya daha bilimsel bir bakış açısı kazanmamizi, analitik ve eleştirel düşünmemizi sağlar. Fakat bu şüpheli düşünme ve yaklaşma tarzı, tamamen arındırılmış bir zihinle düşünmek demektir. Yani, şüpheyle yaklaşmak, Descartes’ın işaret ettiği doğruları kabul etmek yerine onlara da şüpheyle yaklaşıp, üstüne üstlük bunlar hakkında gerçeği çarpıtarak spekülasyon yapmak demek değildir. Herhangi bir ön kabul de bulunmaksızın, sorgulama, araştırma ve sonucu hoşuma gitse de gitmese de olduğu gibi kabul etmektir. Önemli olan o şüpheyi doğru yönlendirmek, gerektiğince kullanmak ve sadece şüphe etmektir. Şüphe ederken olmadık bir şeyler uydurmak degildir.

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.