Kayıt Ol
Tem 15, 2019
332 Views
3 0

BİR GENÇLİK

Written by

ASIM’IN Nesli diyordum ya hani, nesilmiş gerçek;
işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
                                                 ( MEHMET AKİF ERSOY )

Peki kimdir bu dizelerde bahsedilen Asım’ın Nesli? Peygamber efendimizin ”Ümmetim” diye seslendiği mi? Yoksa, Sezai Karakoç’un ”Diriliş Neslim” dediği mi? Veya hepsi aynı kişi ve topluluktan mı bahsediyor? Asım, ümmet, nesil…

Atatürk’ün ”Bütün ümidim gençliktedir” dediği gençlik elbette biz oluyoruz. Ama acaba atalarımızın istediği gençlik biz miyiz o muamma.

Wilhelm Leibniz bir sözünde der ki ” gençliği iyiye yönelten, insanlığı iyiye yöneltir.” Yani burada hem yetiştirilme tarzı hem de kişinin kendi nefsi rol oynuyor. Ne ekersen onu biçersin derler ya, gençlikte de zevk ve eğlenceye düşkün olursan yaşlılıkta kendine ve insanlığa fayda verecek meyveler toplayamazsın. Peki nasıl toplanır bu meyveler? Tabi ki ilim, irfan, ahlak ve bilgi ekerek.
Yani çok okumamız, çok çalışmamız, çok araştırmamız gerekiyor. Zira tüm gözler üstümüzde. İnsanlar bizden bir şeyler bekliyor. Şu anda ki bizler nasılız? Hızla gelişen teknoloji, insanların adeta kölesi olduğu kapitalist sistem ve daha birçok şey ne yazık ki gençleri etkiliyor.

Korumamız lazım. Kendimizi, toplumumuzu, gençliğimizi, geleceğimizi. Tabi ki okuyarak. Hem dini ilimleri hem fen ilimlerini; okuyarak, araştırarak,anlayarak ve öğreterek. Resmi, müziği, edebiyatı,gelenek ve göreneklerimizi severek, saygı duyarak,koruyarak; Atalarımızın bizden istediği gençlik olabiliriz.

Bir gençlik, bir gençlik,bir gençlik… ”Zaman bendedir ve mekan bana emanettir” şuurunda bir gençlik… Olabilmek umuduyla.

fikrimdenheceler

Latest posts by fikrimdenheceler (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair · News

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.