Eyl 25, 2017
763 Views
0 0

Bir Gerçek : Stres Çarkı Stres Azaltmaz!

Written by

Gerçek yazıyı bulabileceğiniz linke gitmek için buraya basınız.

Merhaba okuyucu,

Bugün blogumda ilk kez öz eleştirimi dile getirmek istiyorum. Bugünlerde pek yaygın olan, derslerde öğrencilerin elinde dolanan stres çarkından bahsetmek istiyorum. Stres Çarkı

Stres çarkını nedense birçok arkadaşımız ellerinde bulundurup streslerinin gittiklerini söylerler ancak bazı zamanlarda sıra oturağında oturan ve ellerinde stres çarkı olanlar ayaktaki diğer öğrencilerle tartışıyorlar, stres çarkını döndüre döndüre. En sonucundaysa bazen ellerinde stres çarkı olan arkadaşlar dayanamayıp öğretmene şikayet ediyor, bazen küsüyor vesair-vesair.

Stres çarkının mantıksal ve toplumsal iyi yönleri :

  • Toplumdaki anlık tarzına uyum sağlıyor
  • Arkadaşlar önünde gösteri yapılabiliyor
  • Başka?

Stres çarkının mantıksal ve toplumsal kötü yönleri :

  • O kadar okul harçlığı boşa akıyor (bu parayla kaç kalem alınır?)
  • Anlık tarz olduğu için sadece bir süre sonra toplumda bir değeri kalmıyor
  • Böyle olunca fazladan enerji, emek ve zaman israf edilmiş olup atılıyor
  • En önemlisi stres gidermiyor, sadece aklımızda uydurduğumuz düşünceler
  • Ders sırasında oynandığında öğretmen tarafından uyarılıyor ve sınıfın dikkati uyarılanın üzerinde oluyor
  • Öğretmenin saygısının kısmen yitirilmesine sebep olabiliyor

Buna ekleyeceklerim var, mesela diyelim ki yarın sabah yazılı var ve biz çalışmadık, unuttuk, sonra da geç uyuduk. Yarın sabah olunca uykulu uykulu o “stres” denilen şey bizi rahatsız edip onu parmağımızda oyalıyoruz. Ona baka baka çitlerden atlayan koyunları andırır gözümüzü uyku bastırır, yazılıya daha uykulu girmemizi sağlar. Hiç değilse olanaklardan bahsediyorum.

Bunu daha da çok uzatabilirim ama biz anlamışsak buna ihtiyacımız olmayacak.

Stres çarkı olan bir arkadaşım Os. : “Stres çarkı oynuyorum ama benim stresimi hiç gidermiyor, üstüne stres getiriyor!” diyor.

Özetçe
Stres çarkı sahibi arkadaşlarımız bunu oynamak isterse oynayabilirler ama “stres azaltma” gibi bir gerçeğin olmadığını bilmelidirler. Bu sadece üç tarafında mıknatıs vb. olan ve dönebilen bir oyuncak. Stres azaltmanın en iyi yolu içtenlikle tevekkül etmek (sorun her ne ise), rahatlamak ve eğer varsa sorunlu toplumdan uzak durmaya çalışmak.

Oyuncak zaten birkaç dev ülkelerde satışı yasaklanmış, dikkatimizi dağıtıyor. Doğrusu ben almadım (“eee sen almadın denemedin” demeyin) ve almak istemiyorum, fiyatı zaten 5-10 TL, bazen 20’den üstü bile olabiliyor. O parayı biriktire biriktire ben kendime kırtasiye araç-gereçleri veya hep onunla fotoğraf çektiğim kamerama küçük aksesuarlar alırım. Siz de bu parayı harcamayın, biriktirin, “ak akçe kara gün içindir” atasözünü hatırlayın.

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bundan sonra artık “Bir Gerçek” serisini devam ettirmeyi düşünüyorum. Bunun için lütfen beklemede kalın!

Fotoğraf alıntı : ntv.com.tr (NTV Haber)

Gerçek yazıyı bulabileceğiniz linke gitmek için buraya basınız.

Muhlis Gursoy

Melez, 3 dil bilen, 1 yıldır blog yazan, e-kitap yazıyor olan meraklı bir öğrenci
Muhlis Gursoy
Article Categories:
Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.