Kayıt Ol
Mar 18, 2016
1018 Views
0 0

Bir Kahramanlık Destanı: “Çanakkale”

Written by

Tarih: 18 Mart 1915.

İnsanlık tarihine yeni bir kara planın, yeni bir savaşın gölgesinde. Yeni bir insanlık suçu yaşanmak üzere. Dünyanın dört bir tarafından insanlar toplanmış ve daha önce hiç görmedikleri insanları öldürmek ve evlerini yıkmak için yola çıkmıştı. Aralarında neden orada olduğunu bilenler olduğu gibi bilmeyenler de bulunmaktaydı. İnsan, insanı öldürecekti. Peki ama neden? Bilen çok az kişi vardı saldıranlar arasında. Ancak bizim Atalarımızın, dedelerimizin tek bir amacı vardı. Evini, yurdunu, vatanını korumak. Ve gelecek neslin bu topraklarda rahatça yaşayabilmeleri.

Öncelikle 18 Mart 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında orada bizler için bir saniye bile düşünmeden canını feda eden bütün ecdadımızın, Atalarımızın ve şehitlerimizin ruhu Şad olsun. O gün orada biz olsaydık eğer, eminim ki bizde o cesur Atalarımız gibi hiç düşünmeden canımızı feda ederdik. Bu kutlu yolda “ŞEHİT” olmaktan daha güzel bir şey olabilir mi ki? Eğer varsa bu da bu savaşın hiç yaşanmamış olmasıdır. Keşke hiç böyle bir şey yaşamasaydık, ancak kader kaçınılmazdır. Şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz. Hiç unutmadık ve hiç unutmayacağız. Bu savaş gerçek bir savaş, ve bu destan gerçek bir destandır. Çanakkale, dünya tarihinin gördüğü en büyük DESTAN. Bir taarruz değil, bir müdafaa DESTANI.

Kahraman Şehitlerimize saygıyla:

Ben dün akşam yatağımda rahat uyuyup, bugüne rahatça uyanıp, bu satırları yazıp, yayımlayabiliyorsam hepsi ONLARIN sayesinde. Bu yüzdendir ki; onlar için ne kadar şiir yazarsak, ne kadar yazı yazarsak, cilt cilt kitaplar yazsak bile o günlerde ÇANAKKALE’de cesurca savaşıp ŞEHİT olan Atalarımızın bizim için yaptığının binde biri bile etmez. O gün orada savaşıp ŞEHİT olmayı ne kadar istesem de onlara, o cesur ecdadımıza layık olmak için bir iki bir şeyler karalamaya çalışıyorum işte. Elimden geldiğince.

Bir tarafta tek amacı öldürmek ve vatanımızı ele geçirmek olan cani bir topluluğa karşı, Vatanı için vücudunu, hayatını siper eden KAHRAMANLAR. Bir tarafın tek amacı öldürmek, öte yanda tek amacı Şehit olmak ve torunlarının rahatça yaşayabilmesi için geride VATAN bırakmak isteyen KAHRAMANLARIMIZ. Savaşın galibi zaten başlamadan belli. Kendi hayatından geçmiş, hiç tanımadığı, kucağına bile alamadığı çocuğunun rahatça yaşayabilmesini isteyen Kahramanları nasıl yenebilirsin ki? Bilmem kaç katı fazla askerle gelsen bile, otur bir düşün önce, neden? Ne derdin var bir milletle ki, kanlı gözlerinle, açgözlülükle BİZİM vatanımıza saldırıyorsun?

Bugünlerde, bu kutlu gün olan 18 Mart için oturup bir düşünelim derim. O gün orada olanlar ve bugün yaşadıklarımız… Ne yazık… Atalarımıza az biraz saygımız varsa oturup bir düşünelim. Bu toprakların nasıl hala bizim olduğunu unutmayalım. Unutmayalım ki, birbirimize artık nefretle değilde kardeşçe bakalım. Bir hafta oldu olacak Ankara’daki patlamadan bugüne. Aradan neredeyse 100 yıl geçti. Ne değişti? Nasıl bu hale geldik? Saldırılar, ülkemize karşı yapılan hain planlar ve saldırılar halen devam etmekte. O zaman bizde 100 yıl öncesindeki gibi birlik olmalıyız. 100 yıl önce Atalarımız nasıl düşündüyse aynı düşünmeliyiz? Sen, ben yok. VATAN var. Ve VATAN uğruna ölen varsa vatandır. Bu 100 yıllık destan, insanlığın sonuna kadar konuşulur. Ancak eğer torunlarımızın da bu topraklarda bizim gibi rahat yaşayabilmelerini istiyorsak, önce bir düşünelim.

Şehitlerimizin ruhu Şad olsun. Hepsini saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyorum. Lütfen Hakkınızı bize helal edin, ATAM.

Ve bu vatanın nasıl kurtulduğunu unutmayalım. Hatırlatmak maksadıyla:

43. Alay Yemek Listesi
15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı Öğle: Yok Akşam: Yağlı Buğday çorbası, ekmek
16 Haziran Sabah: Yok Öğle: Yok Akşam: Üzüm Hoşafı, ekmek
17 Haziran Sabah:Üzüm hoşafı Öğle: yok Akşam: yarım ekmek
18 Haziran Sabah:Yarım ekmek Öğle: yok Akşam: şekeriz üzüm hoşafı
19 Haziran ordu emri ile ekmek istihkakı 500 grama indirilmiştir.

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.