Kayıt Ol
May 19, 2014
934 Views
0 0

Biz güzel müslümanlardanız.. Irk’ta neymiş ?

Written by

avrupali-gencler-arasinda-irkcilik-yukseliyor-3111905_9974_o

Aslında ne çok yanlışlarımız var.

Yanlış olduğunu bildiğimiz halde, bile isteye yaptıklarımız..Evet ona buna yorum yapıp, eleştirmek yerine bir dönüp kendimize baksak aslında nekadar da güzel insanlar haline geleceğiz de , boşu boşuna vakit kaybediyoruz ona buna kafayı takarak. İnsanları bölüp bölüp meshep ve ırklara ayırıyoruz. Oysa dinimizde bize haram kılınmamış mıdır ırkçılık ?  Bunu bildiğimiz halde var bir iç sesimiz kürt, türk , laz, çerkez, alevi , sunni , şii ayırdıkça ayırıyoruz.  ne denli doğrudur? Mümkünmüdür insanları ayırmak? Yahu aynı değilmiyiz oysa ırk olarak bizi ayıracak ne özelliğimiz var ?
Pehhh ırk’ta neymiş biz güzel müslümanlardanız…
Mesela Türk-Kürt  normal yaşantımızda çokça rastladığımız bi bir ırk ayrımı. Ayırdılar Türk-kürt diye sonra bir kavga bi gürültü.  Birileri birilerini hor görüyor, diğeri ise bunun altında kalmamak için atağa geçiyor. O ona sövüyor, o onu dövüyor. Battı balık yan gider misali. Kan davası gibi ”ırk davası çıkıyor”. Yazık. Birileri zulm yolundan gidiyor diğeri ise dağ yolunu tutuyor. Oysa bu iki insanda aynı ülkede doğmuş aynı havayı solumuştu. Kumaşlarıda bu ülkede dokunmuştu. Tek hataları kumaşı bu ülkede dokunmayan insanların oyunlarına gelmekti. Peki ya bu oyuna gelen insanlar neyi paylaşamıyordu? Bu sorunun cevabını ben  bulamadım.bulan varsa bi zahmet yazıversin.   Daha bir kaç sene önceye kadar insanlar kürt olduğu için insan yerine konulmuyordu. Ne çabuk unuttunuz . Geçmiş zamanda türbanlı kardeşlerimize yapıldığı gibi. ..Oysa onlar değil miydi “En iyi kürt ölü kürttür diyen”  .Neye bu öfke neye bu sinir ?  Kürtlerde bu ülke için savaştı her müslüman gibi. Bir farkımız yok yani diğerlerinden.  Neden bu vatan haini muamelesi ?
Dilleri yüzünden zulm gören bir çok kürt halk ve çocuk var. Sırf kürtçe konuştuğu için çatal bıçak fırlatan mı dersin , dalga geçen mi dersin? Küçücük çocuğa kürtçe konuşmayacaksın deyip diretmekmiydi medeniyet , hak ? Yazık insanları geldiği kültürden utanıp çekinecek hale getirdiniz!
Ben bir kürt’üm o hani ölü kürtlerden değil bir normal insan gibi senin gibi yada bir başkası gibiyim
İnsanlara kürtüm dediğimde verdiği tepkiler ziyadesi ile üzücü zaten. Kaldı ki zihinlerden geçenleri okur gibiyim ya neyse. Kürt açılımını elbette destekliyorum. Herkes ne kadar insan olarak yaşamayı hak ediyorsa ne bir fazla ne bir eksik aynen aynısını istiyorum. Bugün Türkiye’nin sınırları içerisinde
bayrağımdan , istiklal marşımdan onur ve gurur duyarak yaşıyorum
Şehitlerimin ismini taşıyan bi insan olarak tek istediğim insanlık.
Evet benim adım Şüheda
Ben bir müslüman’ım
Ben bir Kürt’üm
Fakat vatan haini (terörist) değilim. .
Bütün İnsanlığa
Selam ve dua ile
Şüheda Nur Fidanol.

Suheda Fidanol

blog'unda siyasi yazar
İran göçmeni
blogger editör // tasarım&Stling
Avatar

Latest posts by Suheda Fidanol (see all)

Article Categories:
Deneme · Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.