Eyl 17, 2018
1009 Views
1 2

#1 OKUÇ – Dersi Derste İşleyin

Written by

Herkes bu tavsiyeyi duymuştur diye zannediyorum, ancak bazı öğrenciler bunu göz ardı edebilirler diye düşünüp açıklamak isterim.

Ders kimi zaman sıkıcı olabilir, kimi zaman çok güzel geçebilir ama bunu ayırtmamalı, her iki durumda da dersi derste dinlemeliyiz. Nedenler? Sıralayayım:

  • Derslerimizi öğretmenimizle işliyoruz. Öğretmenimiz ise ilkokuldan üniversiteye kadar bizlere ders işletebilmek için çalışmış. Bilgi, deneyim ve yetenek alan sahipleri bunlar. Kurs öğretmenleri yalnızca işlediklerimizi tam anlamak, tekrar anlamak için var. Evet, onları da elden bırakmayalım ama temel dikkatimizi okulda işlediğimiz derse verelim.
  • Yazılı ve sözlü notlarımızı kurs öğretmenleri değil okul öğretmenleri giriyor. Yazılı sorularını bu öğretmenlerimiz hazırlıyor. Eğer hep dikkatimizi kurstaki öğretmenimize verirsek okul öğretmenimizin soracağı soruları şaşırabiliriz.
  • Yine üstte dediğim gibi okul dersleri sabah/gündüz vakti yapıldığından bu vakitlerde işlediğimiz dersleri daha kaliteli anlayabiliyoruz.
  • (Ek) Dersi derste dinleyerek, evde ders çalışmayabilirsiniz. Bu biraz zor ve mantıksız gibi görünen bir iş; ama başarabilirseniz, bugün iyice kavradığınız konularla yarınki derste çok iyi alabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne kadar anladığınızla ilgili.

Bu yüzden dersi derste işleyerek, öğretmenimizi dinleyerek öğrenmemiz lazım. Bu başarınızı pek etkileyeceğini de söyleyeyim.

(Yazılar kendi sitemden alınmıştır. Ulaşmak için tıklayın.)

Muhlis Gursoy

Melez, 3 dil bilen, 1 yıldır blog yazan, e-kitap yazıyor olan meraklı bir öğrenci
Muhlis Gursoy
Article Tags:
·
Article Categories:
Yaşam

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.