Kayıt Ol
May 11, 2015
774 Views
0 0

Dışarısı Tehlikeli

Written by

Ateşin ortasında kalmış,yanmamak için birbirlerinin sırtına çıkan karıncaları izler gibiyiz.Ateşin bize dokunmayacağından o kadar eminiz ki,bazen ayaklarımızı ısıtıyoruz,bazen bir şeyler kızartıp yiyoruz,o ateşte.Bize dokunmayan yılana müteşekkiriz.
Bir şeye benzetmeye çalışıyorlar bizi.Kendilerinden daha aşağılık bir şeye.Özü alınıyor her şeyin.İçi boş kaplumbağa kabukları gibiyiz ve gurur vesilesi sert oluşumuz.
Sokağa bakıyorum,söze bakıyorum, en son eylemlere bakıyorum her şey her şeyin tam tersi.Nasıl beceriyoruz bunu,anlamış değilim.Bu kadar uçurumu nereden buluyor,nasıl her an yanımızda taşıyabiliyoruz?
Herkes herkese gülücük saçıyor,herkes herkese haddini bildiriyor,herkes herkese küfür ediyor,herkes herkese inançtan söz ediyor,herkes herkese akıl veriyor,herkes herkese kin güdüyor.
Kendiniz anlatın desem;bir sürü süslü sözcük bulup,hiç tanımadığınız birini tarif edeceğinizden adım gibi eminim.Zira kimse farkında değil dönüştüğü şeyin.Sokağa bakıyorum,söze bakıyorum, en son eylemlere bakıyorum her şey her şeyin tam tersi.Analar gün boyu ağızlarda küfür üstelik ayetlerle,hadislerle bir çırpıda.
Linç etmek için hazırız her an.Bizim gibi giyinmeyen,bizim gibi düşünmeyen birini görsek,kırmızı görmüş boğa gibi sipsivri boynuzlarımız.Şiddet bağımlısı olmuşuz,yediden yetmişe.Ne sevmeyi biliyoruz ne ayrılığa tahamülümüz var.Bilmediğimiz şeyler kaba kuvvetimizi emziriyor.Öğrenmek için çaba sarfedecek gibi bir halimiz yok.
Potansiyel av olduğumuzun farkında değiliz.Aklımızı çelmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğümüzün farkında değiliz.Birilerinin böyle olmamızı istediğinin ve bu halimizin onların işlerini ne kadar kolaylaştırdığının farkında değiliz.
Gazetelerde yazılanla yahut televizyonda gösterilenle dağlar kadar fark aramızda.Mecburi bir hayat sürüyoruz.Birileri öyle olmamızı istediği için öyle olduğumuz bir hayat.Bir şeyin süsü olmuşuz ve umrumuzda değil kendimizden başka hiç kimse.Gülücüklerle,konuşmalarla,küfürlerle,hadislerle geçiştirip duruyoruz,içinden çıkamadığımız bu hali.
Okumadık,okumuyoruz.Hayatında bir kitap okumadan yaşayan ve ölen insanların fazlalığıdır belki bu durumun sorumlusu.Bilemiyorum,nereye kadar sürer bu çetrefilli sohbet.
En kötüsü ve canımı yakan en büyük şey,vicdan olmadan da yaşayabileceğimiz yanlışına düşmüş oluşumuz.Vicdan olmadan da inanabileceğimiz,sevebileceğimiz kanısı.
Kandırmışlar bizi ve bu yalan yaşanılmaz bir gelecek çağırıyor.Kanlı bir ıslık,acı bir düzen.Siyasetle alaksı vardır muhakkak ama herkes kendini zehirliyor.İnaçları ete kemiğe bürümüşüz yani kendimiz hiçbir şey yapmadan,inancın bir şey yapacağını sanıyoruz ve çok hoşuna gidiyor bu durum bazılarının.
Dışarısı tehlikeli sıkı tutun sevdiklerinizi…

Avatar

Latest posts by Mehmet Deniz YILMAZ (see all)

Article Categories:
Hayata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.