Kayıt Ol
May 17, 2019
366 Views
1 0

Dün Rüyamda Herkes Oradaydı

Written by

1_Bizi Oluşturan Parçalar
Baban ve annen, tabi kardeşlerin de; en iyi tanıdığın insanlardır. Onları senden başka kimse daha iyi bilemez ve anlayamaz. Bir cihette, onların bir parçası senin içinde yaşıyor. Zaten hepimiz, ailemizin kırıntılarından meydana gelmedik mi? Onları o kadar iyi tanıyorsun ki kurdukları her cümlede aslından ne demek istediklerini biliyor ve yaptıkları her harekette aslında ne yapmaya çalıştıklarını anlıyorsun. Yıllar süren, aile ortamının gerektirdiği doğal yakınlık ve iç içe yaşayış biçimi sayesinde mecburi gözlemler sonucu bunları yapabiliyorsun. Yani elinde olmadan doğumundan bugüne süregelen hatıralar, anlar ve anılar her bir bireyi sadece izleyerek beyninde tekrar yaratıyor. Bunun yalnızca ailenden biri olması gerekmez; tanıdığın herhangi birinin bile sende oluşturduğu küçük parçalardan o bireyi tam anlamıyla olmasa da tanıyabiliriz.

2_Dün Rüyamda Herkes Oradaydı
Hepinizin en az bir defa rüya görmüş insanlar olduğunuzu varsayıyorum. Şimdi soruyorum size: Hiç daha içindeyken rüya gördüğünüzü fark ettiniz mi? Ettiyseniz ne kadar daha orada kalabildiniz? Şahsen hayatım boyunca benim başıma en fazla beş-altı defa gelmiş bir olaydır bu: Rüyada olduğumu fark etmek ve orada kalabilmek…
Dün bir rüya gördüm. Bu gördüğüm ilk rüya olmamasına rağmen beni çok etkileyen bir şeyi fark ettim. Annem babam ve kardeşlerim… Hepsi oradaydı ve hepsi en ince ayrıntısına kadar aslının birebir kopyasıydı. Verdikleri tepkiler, mimikler, hareketler, konuşma tarzları, bir olay karşısındaki tutumları… İnanın eğer sonunda uyanmasaydım, hiç bir zaman onları aslından ayıramazdım. Birebir-tıpatıp aynı karakterler… Bilinçaltım, bu yaşıma kadar onları o kadar iyi gözlemlemiş ki artık kendi başına onları yeniden yaratabiliyor. Sıfırdan inşa ediyor. Olur da bir gün o teknolojiye erişirsek, evimize koyduğumuz küçük kameralar, ya da halihazırda yanımızda taşıdığımız telefonlarımızın sadece bize bakması, bizi izlemesi ve bizi dinlemesi sayesinde bu dünyadan gideceğimiz gün gelip çattığında, baştan aşağı yeniden yaratılabiliriz. Sıfırdan…

Ama şunu unutmamak gerekir ki “yeni sen” her zaman “gerçek sen”in bir gölgesi olarak kalacaktır. Tabi bunu ayırt edecek biri olur mu bilmem.

Bu kadar rüyalardan konuşup da “Inception” filminden bahsetmemek olmaz. O yüzden bu anlattıklarımla ilgili küçük bir sahne vereyim, her şeyi özetliyor zaten. Burada Leonardo abimizin rüyadaki karısıyla konuşması geçiyor. İngilizcedir, bilen izlesin:)

Yusuf Kaşık

Student at Gazi University
Uzun zamandır hobi olarak yazıyorum. Hobilerinizin işiniz olması dileğiyle...
Yusuf Kaşık

Latest posts by Yusuf Kaşık (see all)

Article Categories:
Anı · Fantastik · Felsefe · Günlük · Hayata Dair · Psikoloji · Senaryo - Oyun · Sinema · Yaşam · Youtube

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.