Kayıt Ol
Nis 6, 2014
1932 Views
0 0

Elif Şafak – Ustam ve Ben

Written by

1388413149398Uzunca bir süre sonra nihayet Ustam ve Ben’i bitirdim. Kitabı bitirmem yaklaşık bir ay kadar sürdü ve ben hayatım boyunca ilk defa bu derece uzun bir süreç içerisinde bir kitabı bitirdim.

Uzun sürede bitirme sebebim, sıkıcılığından falan değildi. Ki zaten kitabı okurken sıkılmadım. Ben de bir ÖSYM kurbanıyım maalesef ve sınav dolasıyla kitap okumaya pek zaman ayıramadım.

Kitaba gelecek olursak…

Ben Elif Şafak’ı hiçbir zaman sevemedim, ısınamadım. Ta ki 2012 senesine kadar. İskender kitabının intihal olması ve Şemspare kitabının kapağının da İspanya’da yapılan bir enstalasyon çalışmasının tekrarı olması beni Elif Şafak’tan iyice uzaklaştırmıştı.

Dediğim gibi ta ki 2012 yılında Bumerang Ödülleri’nden kazandığım ‘Aşk’ kitabına kadar. Biraz kem küm ede ede, söylene söylene başlamıştım kitabı okumaya ama sonra bir bakmışım kitap ertesi günü bitmiş. Kafamı kaldırdığımda kitabı olağanüstü şekilde güzel bulduğumu fark ettim ve tam anlamıyla kitaba ”aşık” olmuştum. Bu sayede Elif Şafak’a olan tabularım yavaşça yıkılmaya başladı…

Seneler geçti ve ben Elif Şafak’ın başka kitabını okumadım. Sonra bir baktım Ustam ve Ben çıktı. Bir merak, bir heyecanla gittim aldım. Kitabı okumaya başladım ve sonra bir gün kitap hakkında araştırma isteği doğdu içimde. Şeytan dürttü de diyebiliriz bir nevi. Girdim ve araştırmamın ilk saniyesinde gördüğüm koca başlıkla şok oldum: ‘ELİF ŞAFAK’IN USTAM VE BEN KİTABI İNTİHAL MI?’

İşte dedim, yine yaptın yapacağını Elif… Girdim okudum ve iddianın doğruluğundan emin oldum. Kitabın bizzat çevirmeni bunu dile getirmiş. Araştırmalarıma devam ettim ve bir mimarın kitap hakkındaki eleştirisine rastladım ve onu da okudum. Bu eleştiri yazısından sonra Elif Şafak gözümden tamamiyle düşmüş oldu.

Adını bu derece duyurmayı başarmış, başarılı ”görülen” bir yazar olarak böyle antin kuntin işlere kalkışmanın ne gereği var? Hani bir değil, iki değil, artık hemen hemen her kitabın için intihal mi değil mi diye mi düşüneceğiz? Kitabı beğenmiş olmama rağmen, kesinlikle tasvip etmediğim bir şeyi yaptığı için Elif Şafak, kitabın değeri gözümde sıfırlandı.

Çalıntısını yaptığı bu kitabın ”orijinal” olanı ise Saramago’nun kaleme aldığı Filin Yolculuğu adlı kitap. Bu kitap biter bitmez tüm İskenderun’da aradım ama maalesef bulamadım. Büyük ihtimal internet aracılığıyla satın alacağım.

Üstelik Elif Şafak’a olan bu antipatimi kazanmışken bunu iyice de deşmek için İskender kitabını ve onun da orijinali olan İnci Gibi Dişler adlı kitabı da okuyacağım.

Kitabı okuyan okurlarımın fikirlerini, düşüncelerini ve yorumlarını mutlaka bekliyorum…

Mimarın kaleme aldığı eleştiri yazısı için ”buraya” tık tık.

Kitabın çevirmeni olan Pınar Savaş’ın attığı tweetler için ”buraya” tık tık.

hhasanokcu

Küçüklüğünden beri tek hayali yazar olmak olan, her alanda yazmaktan zevk alan ve hayatını yazmaya adayan bir yazar adayı.
Konuşan Kalem adlı blogun yazarı.
Milliyet Blog'da yazar.
Yazmış olduğu fakat henüz basılmamış bir kitabı var.
Avatar

Latest posts by hhasanokcu (see all)

Article Categories:
Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.