May 2, 2017
1515 Views
2 5

Erdoğan karşıtlığı bizi kurtarır nasıl olsa…

Written by

Basından öyle umudumu kesmişim ki, bu yazıyı gazetelerin hiçbirine yollamak dahi geçmedi içimden. Çünkü oralarda Türkçe fukarası, zeka yoksunu, masalperest yazılar yayınlanmalı. Misal, Ege Bölgesi’nde yaşayan 12 milyon vatandaşın tek bölgesel kanalı Ege TV ve Radyo Ege’nin apar topar kapatılmış olduğu yazılmaz oralarda. Aslında onlar da haklı. Öyle ki, bölgenin geriye kalan tek medya organı hiçbir şey olmamış gibi ortadan kaldırılırken, İzmir’in koruyuculuğu rolünü kendine biçmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bile çıt çıkarmıyorken, neden o gazeteler bu konuyu dile getirsinler ki?

İlk kez duymuş olanlar için açıkça ikrar edelim: Geçtiğimiz Cuma günü Ege TV ve Radyo Ege çalışanlarına kanalın kapatılacağı duyuruldu ve 30 Nisan gecesi kanal sessizliklerin en karanlığına gömüldü. Ege TV çalışanları aşağıdaki videoda izleyeceğiniz veda sunumunun ardından, görev yerlerini terk ettiler.

Ege TV’nin kapatılacağını öğrendiğimden bu yana, yerel yönetimde söz sahibi olan kişileri takip ediyorum; hiçbirinden ses çıkmıyor. Haberin duyulmasının üzerinden 3 gün geçmiş olmasına rağmen, kaydadeğer bir refleks gözleyemedim. İlk gün, herhalde ben uzakta (Oslo – Norveç) olduğum için, takip edemiyorum diye düşündüm, ama Twitter’da yürüttüğüm ufak bir aramadan sonra, gerçekten seslerini çıkarmadıklarından emin oldum. Adeta herkes birbirinin kulağına bir şeyler fısıldamış, kulaktan kulağa oyunu devam ediyor.

Söz Twitter’dan açılmışken, elbette Aziz Kocaoğlu’nun sayfasına da bir göz attım. Kendisi kanalın kapatıldığı gün aşağıdaki tweeti atmış. Şöyle buyurmuşlar: Keşke her yer İzmir olsa!

Örnek 1A: Halkla İlişkiler

İyi de efendi, İzmir’in kanalı yok! Her yer İzmir olursa, dünyada tv, radyo kanalı kalmaz.

Belki de Başkan bize burada çok ciddi bir moral ders veriyor. Her yer İzmir gibi televizyonsuz olsun. Nedir bu aptal kutusundan çektiğimiz canım?

Acaba, güçlü bir ironiyi mi kaçırıyoruz?

VEFA

Ara başlığı görüp, hemen mendillerinizi hazırlamayın. Ne Ege TV/Radyo çalışanlarının, ne de vatandaşın sizden vefa beklediği falan yok. Kimse kimseye vefa göstermesin zaten, azıcık akıl kâfi.

Belediye seçimleri ne zaman yaklaşsa, yerel yönetimin bütün siyasi isimleri bu kanalın önünde sıraya girerdi. Özellikle seçimlere son iki ay kala, adayların konuk olmadığı ana haber bülteni olmazdı. Merak ediyorum: Bundan sonra nereye çıkacaklar?

Siyasiler bundan sonra nereye çıkacaklar?

Kanal kapandı. Yerel siyasetten kimsenin sesi çıkmıyor. Demek ki, bir sonraki seçimlerde herhangi bir bölgesel TV kanalından seçmenlere seslenmeye lüzum görmüyorlar. Küçük bir tersine mühendislik stratejisi kullanarak, Aziz Kocaoğlu ve benzerleri gibi düşünmeye çalışıyorum ve akla yatan tek bir seçenek kalıyor elde: Erdoğan karşıtlığı bizi kurtarır nasıl olsa…

Sercan Leylek / OSLO

Article Categories:
Deneme

Comments to Erdoğan karşıtlığı bizi kurtarır nasıl olsa…

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.