Kayıt Ol

Genç Yazarlar Derneği

orjinal logo

KURULUŞ BİLDİRGEMİZ

Merhaba, 23 Haziran günü edebiyat ve fikir dünyamız adına küçük ama ümit vadeden bir adım atıldı. Edebiyatı ve hür düşünceyi, sanat ve bilim insanlarımızı Adam Smith neslinin Görünmeyen El’inden ve onların serbest piyasa adını verdikleri orman kanunlarından koruma dürtüsüyle yola çıkan ve tamamıyla yazar, yazar adayı, şair ve okur gönüllülerden oluşmuş  Genç Yazarlar Birliği hareketi, kuruluşlarının üzerinden henüz üç ay geçmiş olmasına rağmen dernekleşerek yasal bir zeminde örgütlenmeyi başardı bile. Bu hareketin ve derneğimizin, edebiyat, felsefe, şiir, sözel bilimler ve bilcümle sanat dalları için eskilerin tabiriyle hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Ümit edelim hepimiz adına atılmış iyi bir tohum olan Genç Yazarlar Derneği bir fark yaratabilir ve sanat ve insan adına olan her şey şimdikinden daha iyi bir yerde olur. Bir dostun tarifiyle, biçare varlıklarımızın günlük dertleriyle boğuşmak istemeyen bir kaç garip adamdan ibaret olan bizler, daha yaşanası bir dünyamız olsun diye ihtiyaç duyduğumuz, güzel ve güçlü sözcüklerin önünü açmak uğruna gücümüz yettiğince bir şeyler yapmaya niyet ettik.  Ve aslında çok da fazla bir şey beklemeden soyunduk bu işe, hani gidecek daha iyi bir yerimiz olmadığı için sırf. Ama işte bugün bazılarımız, neden olmasın demeye cesaret edebiliyor.
Görelim Rab’bin eşya üstündeki hükmünü ( İbn-i Arabi’den bir mesel) o halde. Hakikaten hepimiz adına atılmış tohumlar, yalnızca bizim olan bahçelerden daha mı çabuk filizleniyor, birlikte şahitlik yapalım.

Elbette bugün doğan çocuk henüz varmak istediğimiz menzilin çok gerisinde. Yolumuza, ülkemizde yazılagelmiş her bir eserin koşulsuzca kitaplaştırılmasını sağlayacak, eserlerin ve yazarlarının tanıtımlarını yapacak, ticari olmayan, kolektif bir yayınevi açabilene kadar devam edeceğiz. Daha sonra belki bir kitap dergisi, maliyetleri düşürüp pahalı kitap tekeline alternatif olabilmek için bir matbaa. Yani yaratıcıları ticaretten uzak tutup, sanatı tüccarlardan koruyuncaya dek, önümüzde bir hayli yapılacak iş var.

Önümüzdeki süreçte, üyelerimizin düşünceleri ve yönlendirmeleriyle yeni yol haritamızı çizecek ve hikayemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu noktaya gelmemize emek ve fikirleriyle yardımcı olan arkadaşlarımıza ve diğer kişilere bir kez daha bağımsız kalemler adına teşekkür ediyoruz.2014

Detaylı bilgi almak, görüşlerinizle projelerimizi desteklemek veya aramıza katılmak için dernek sitemizi ziyaret ediniz…www.gyd.org.tr 

tweet kapak2