Eyl 16, 2014
1235 Views
0 0

Gerçek Sevgi

Written by

Bir çocuğun bisikletini sevmesi, gitaristin gitarını sevmesi basit örnekler. Basit sevgi örnekleri. Bir insanın bir nesneye duyduğu sevgi. Duyulan bu sevginin sebebi aslında o aracın ihtiyaçlarımızı karşılayarak bizi mutlu ediyor olmasıdır. Bunun bir ilerisi insanın bir hayvana duyduğu sevgidir. Köpeğinizi seversiniz çünkü köpektir, insani yanlışlar yapmaz ve size karşı koymaz ama köpek sizi sevmez. Karnını doyurup ona güvenli sıcak ortamı kim sağlarsa sevgisi onadır ki bu da aslında sevgi değildir. Bunun gibi, sevgi olduğunu düşündüğümüz fakat olmayan bir sürü örnek verilebilir.

Gelelim insanlar arasındaki sevgiye. İkili ilişkilerde karşılıklı duyulan o sonsuz güzel duygu… Burada yanlış olduğunu düşündüğüm halde özellikle kullandığım bir kelime var. “Karşılıklı” kelimesi. Bana göre sevgide karşılık ya da karşılıklı hiçbir şeyde sevgi yoktur. Ya da benim bahsettiğim şeyin ismi sevgi değil. Çünkü bu ikisi aynı şekilde isimlendirilemez. Aynı şey olamaz.

Sevgi örnekleri verelim mesela. Bu basit örneği en az bir kez her insan yaşar. Atıyorum sınıf arkadaşınıza duyduğunuz. Her gün okula birlikte gidip geliyor, aynı sırada oturuyor ve birlikte ders çalışıyorsunuz. Birlikte zaman geçiriyorsanız ve işler yolunda gidiyorsa soranlara onu sevdiğinizi söylersiniz. Kendinizce tabirler bulursunuz kanka olursunuz çok geçmeden. Hatta bu sözü basit bulup kardeş ilan edersiniz kendinizi. Gerçi insanlar bunu yaparak basit olmayan “kardeş” kelimesini de basitleştirmiş olmuyorlar mı hiç anlamış değilim. Her neyse, bir gün kankanız, kardeşiniz ya da her ne sıfatla bulunuyorsa hayatınızda, size yalan söyledi, arkanızdan konuştu, sevgilinizle aranıza girdi vs. vs. aranız bozulduğunda duyduğunuz sevgi nereye gidecek? Böyle durumlarda kavga edecek, küseceksiniz, ilişkiyi tamamen de bitireceksiniz belki. Demek ki buradaki de değil sevgi dediğimiz.

Gerçek sevginin bir kızla erkek arasında yaşanabileceğini düşünenler içinse altı yıllık bir ilişkisi olan arkadaşımı gösterebilirim. Altı sene birlikte geçmiş, evlilik hayalleri kurulmaya başlanmıştı. Kızlar arasında imrendiğimiz bir ilişkiydi. İnsanlar bir ay içinde tanışıp evlendikleri kişilerle ömür geçirirken altı yıl bana göre uzun bir süre. Geçen aylarda arkadaşımın sevgilisi askere gitti ve çok geçmeden ayrıldılar. Şimdi sevdiği kız, onu emanet ettiği arkadaşıyla beraber ve haberi bile yok. Bu durum, gözden uzaklaşanın gönülden uzaklaşması falan değil, insanoğlunun pisliği bana göre. Buradaki sevgi ne peki? Bundan daha basit şeylere aşk demiyor musunuz?

Bunların hiç biri gerçek değil. Sevgi diye adlandırdığımız alışkanlıklarımız. Saplantılarımız. Bir çocuğa başka bir bisiklet alırsanız onu da sever ya da yeni bir gitar o gitaristi daha çok mutlu eder. İkili ilişkilerde ise daha iyisini, daha güzelini, daha zenginini bulana kadardır.

Gerçek sevgi ne peki ? Bunu verilecek en güzel örnek şüphesiz bir annenin çocuğuna duyduğu sevgidir. Anne karşılıksız sever. Zaten evladına karşı doğuştan sevmeye programlanmıştır. Anne, çocuğu ne yaparsa yapsın, nasıl büyük bir suç nasıl büyük bir günah işlerse işlesin onu sevmekten vazgeçmez. Katilleri, hırsızları anneleri sevmiyor mu? Ya da siz. Anneniz ne yaparsa vaz geçersiniz onu sevmekten? Çok zor değil mi? İşte ben de diyorum ki seveceksek böyle sevmeliyiz ya da duyduğumuz hoşnutluğa sevgi demeyeceğiz. Ayrıca bir insandan nefret etmemek onu sevmek değildir. Nötr olabiliriz.

Bazı ilişkilerde gerçekten sevgi yakalanıyor. Onlar da ayrıldıktan sonra birbirlerini unutmaya çalışarak dünyanın en aptalca şeyini yapıyorlar. “Onu bir türlü unutamıyorum”, “Vazgeçmeye çalışıyorum” gibi sözler duyulan sevgiyi çöpe atmaktan başka bir şey değil. Benim yapacağım son şey olur bu. Birini gerçekten sevdiğime eminsem ve ayrıysak onu unutmaya asla çabalamam. Gerçek aşk, gerçek sevgi dünyada çok az kişiyi bulur. Bunu yakalamışken neden kaybedeyim neden unutmak isteyeyim ki? Hatta olur da onu unuturum başkasına karşı bir şey hissederim diye korkarım. Onu unutacağım diye ödüm kopar. E o seni sevmiyor, yanında değil, seni bıraktı neden hala seviyorsun neden yoluna bakmıyorsun derler. Diyorsunuz.

Ben de diyorum ki annenin çocuğuna duyduğu sevgi… Hani karşılıksız ve gerçek olan. Bu, gidin yakasına yapışın, karşılıksız sevdiğinizi sevgiden öldürün demek değil. Sadece vazgeçmeyin demek. Başınıza gelen şey dünyanın en güzel şeyi. Hissettiğiniz, dünya üzerinde hissedebileceklerinizin en iyisi. Sevginizi tekrarlayın her gün artsın. Unutmaya başlarsanız hatırlayın, kaybetmeyin.

Annenizden başkasını sevmeyi öğrenin!

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.