Kayıt Ol
Şub 26, 2016
924 Views
0 0

Gölgeler Aleminde Hapis

Written by

Biliyorum çok mantıksız, çok gereksiz ve çok saçma gelecek ama dayanamıyorum. Dayanamıyorum artık. Bir yerinden; ucundan, kenarından, herhangi bir yerinden tutunamıyorum, bu hayata. Neyse çok uzatmadan konuya giriyorum.

-Yıllar yıllar önceydi. Çok küçük, ufacık bir çocuk vardı. Çok iyi olmasa da ailesi vardı. En azından görebildiği bir ailesi vardı: Annesi, Babası ve abileri. Umutları vardı. Hayalleri vardı. Arada bir sorgulasa da dünyaya niye geldiğini, neden var olduğunu yinede yaşama sevinci vardı. Kendisi gibi çok ufakta olsa mutluluğu ve bir yaşantısı hatta bir dünyası vardı. Allah var ki çok tatlı, sevimli bir çocuktu. Yaramazlığı da yoktu. Canı sıkılınca huysuzluk çıkartmak yerine bir köşede kıvrılır uyurdu. Bazen elini kanepeye dayar ayakta uyurdu. Bazen hiç bir yere yaslanma veya dayanma ihtiyacı duymadan ayakta uyumuşluğu da vardı. Ancak olaylar çok talihsiz gerçekleşecekti. Her geçen gün büyüyordu, büyüdükçe karmaşıklaşıyordu her şey. Neden böyle olmak zorundaydı ki. Hiç büyümeseydi ya, hep böyle çocuk kalsa ne olurdu sanki. Yanağındaki beniyle de ayrı bir sevimliydi kerata.
Bu çocuk ilk intihar girişimine kalkıştığında 10 yaşındaydı. Kendisini yorganın altına nefessiz kalarak öldüremeyeceğini anlaması sadece 1 yılını almıştı. Bir şekilde her şeyi geride bıraktığını düşünmüştü. Ya da kafası başka şeylerle dolu olduğu için artık çok fazla kurcalamıyordu kötülükleri. Her şey kendisine verdiği takma adın lanetiyle başladı: “Ghostlord”. Küçüklüğünden görmüştü sanki gelecekteki halini ve ona vermişti bu ismi. Karanlıktan korkan bir çocuk gelecekte kendini gölgeler alemine kapatacak olan kapıyı aralamıştı artık. Geri dönüşü olmayan bir yola girecekti. Girmeseydi, keşke girmeme gibi bir şansı yoktu. Nelerini vermezdi: Her şeyini verirdi başka bir şansı olması için.

-Yıllar yılları kovaladı. Çok güzel bir kızla tanıştı. Ve ona: “Dünyamın En Güzel Kızı” adını verdi. Gerçekten öyleydi. Dünyasında görüp görebileceği en güzel kızdı. Ona aşık olmuştu. Aşık olduğu için çok mutlu olmuştu. Ona yakışmak, ona yaklaşabilmek, onun hayatında bir yeri olabilmesi için çok uğraştı. Ne yaptıysa ne ettiyse tek derdi O’ydu. Ancak başaramadı. Her işte olduğu gibi bunda da başarısız olmuştu. Attığı her adım daha derin diplereydi, bunu farkedemiyordu. O kurtuluş anahtarıydı bir türlü ulaşamadığı. Her gün gözlerini açtığı anda aklına ilk gelen ve her gece uyumadan önce düşündüğü tek kişiydi, O. O’na aşık olduğunda küçükken araladığı gölgeler alemine giren kapıdan: “Gölgemi takip ediyorum.” diyerek girdi. Bir daha çıkamayacağı karanlığa tek başına daldı ve o an büyüdüğünü farketti.

-Yıllar yıllar geçti. Artık O’nu göremiyordu. O’nu düşünmesi bile “Dünyasının En Güzel Kızı” tarafından yasaklandırılmıştı. Fotoğraflarına, resimlerine bakmasını geçin rüyasında görmesi bile yasaktı. Mektup yazmasına bile izin verilmiyordu. Zaten yazsa bile mektup, O’na göndermezdi. Yıllar yıllar önce yazıp gönderdi de ne oldu? Acaba bir cümlesini okudu mu? Unutmasını söylüyordu herkes ona. Artık unutmalıydı, ama yapamazdı. Unutamazdı. O’nu görmeden geçen her gün karanlığa daha da batıyordu. Özlemi arttıkça yaşama sevinci elinden gidiyordu.

-Karanlığın; kör kuyularına girdiğinde, ucsuz bucaksız sokaklarında kaybolduğunda mutluluğunun, umutlarının, hayallerinin elinden alındığını gördü. Göğe çevirdi yüzünü ve yüksek sesle bağırdı: “Neden ben?”. Başını önüne eğdi ellerinin arasına aldı başını ve: “Benden ne istediniz? Nasıl böyle oldu her şey? Neredeyim ben? Geçtim beni mutluluğum nerede? Peki ya hayallerim, umutlarım? Neden hepsini aldınız elimden ve yanımdan geçip gittiniz? Hadi bunları aldınız, yalnızlığımı niye almadınız? Ben yalnız kalamam. Kalmamalıyım. Lütfen yalvarırım beni bu karanlıkta yalnız bırakmayın, korkuyorum. Kimsesiz bir başıma kalakaldım burada.”

O ve onun gibilerin en ince hastalığıdır; yalnız kalmak. Ve bir çaresi bulunmaz.

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.