Kayıt Ol
May 11, 2016
808 Views
0 0

Görevimiz

Written by

İnsanlık nereye gidiyor?,nasıl kurtulacağız?neden bizim ülkemiz bazı ütopik örneklerdeki gibi dizayn edilen ülkeler gibi değil?Neden insan ölüyor?Hani nerede demokrasi ve hukuk? …
Gibi soruları hergün dile getirmesenizde biliyorum çoğunuzun içinden daima geçiyor.Olması gereken bu.Vicdan akıl her ne sahibi olursa olsun insan kimliğine sahipbir varlık bunları sormadan durmamalı?
Ama önce bunları kendimize sormalıyız.Tolstoyun sözü çalınıyor hep kulağıma bu soruları her sorduğumda.Şöyle ki ;’Herkes insanlığın kötüye gittiğini bilir,ama kimse kendisinin kötüye gittiğini anlamaz.’Derin anlam.
Hep sorarım ya bu kadar şey kötüye giderken ben ne yapıyorum?Bende gezegen sadece yararsız olark mı geziyorum?
Cevap bazen evet.Maalesef. Bazen de kafamı yastığıma koyduğumda en azından birşeyleri değiştirmesem de düşündüm mücadele ettim diyorum.
Peki biz gerçekten, tüm insanlar nasıl kurtulacağız?
Bilgi tek çıkış yolu.Şuan için tüm üniversite öğrencileri potansiyel halkı yönlendiren farkında olmasanız dahi örnek olan ,potansiyel aydın insansınız.Nasıl kullanıyoruz vaktimizi.Tamam gezin,yatın biraz ama sıkılmadan sürekli sosyal medyada birşeyler den birşeylerden hatta ‘şey’ vasfı olmayan sayfalara geçip geçip vakit öldürmekten te katletmek hatta zamanı teröre maruz bırakmaktır.Haberiniz ola.Bir de bence bilgi için ölüme kadar giden susmayan,demokrsinin kültürün bilginin ilk şehitlerinden sokratesten başlayarak,günümüze kadar gelen tüm acı çekmiş dünya aydınlarına açık ihanettir.Utanılasıdır.
Örnek olarak Platon kendi imkanları ile okul açan biridir.Bu öyle bir azim ki asla anlayamayacağız.21yy getirdiği envai çeşit imkanlardan biri de istediğiniz kitabı bulabilmek ve bilgiye ulaşmka sadece saniyeler almasıdır.Günde ne merak edip araştırıyorsunuz.Cumhuriyetin siyasi tarihini ne kadar biliyoruz ki şimdiki siyasetten ne umduğumuza karar verelim.
Bir halkın içinden çırpıntılar kahramanlar liderler çıkmadığı sürece rüzgarın sürüklediği bulutlar gibi her tarafa başıboş amaçsız ilerleycektir.Ama potansiyel şimşek olan üniversite öğrencilerimiz,ki eğitim sisteminin ne kadar yanlış olduğunu onlar biliyor en çok,toprağın üzerine çakmaya başladığında bulut ta amaç edinmiş olur.Halkı öğrendiğimiz her bilgi ile aydınlattıımızda okumanın ve öğrenmenin değeri artacaktır,doğruluğu tecrübeyle sabittir.İnanmazsanız Finlandiya tarihine az bir bakın.
İnsanları kurtarmak ancak onları biliglendirmek ve batıldan uzaklaştırma ile olabilecek birşey.Bu görev bize düşer.Yorulmadan durmadan anlatın.Aydınlanın ,Aydınlatın

Avatar

Latest posts by hasimcevik (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.