Eyl 23, 2018
1099 Views
1 2

#7 OKUÇ – Hangi Derslerden Proje Almamız Daha Avantajlı?

Written by

Projenin etkisini geçen yazımızda görmüştük.

Peki, hangi derslerden proje alırsak daha yüksek karne notuna sahip oluruz, daha mantıklı olur? İşte bu yazımızda hangi derslerden proje alırsak daha avantajlı oluruz onu açıklayacağız.

Projelerin bazen avantajları, bazen de dezavantajları olabilir. Mesela ders ortalamanız yüksekken projeyi iyi yapamadınız diye proje notları devreye girip puanı düşürebilir.

Projeyi alacak öğrencileri üç gruba ayırayım. Birincisi, derslerden oldukça yüksek puan alan öğrenci; ikincisi, derslerden orta puan alan öğrenci ve üçüncüsü de derslerden bazıları yüksek bazıları düşük olan öğrenci.


Birincisinden başlayalım. Birinci öğrenci örneğimiz her dersten oldukça yüksek puan alıyor. Tüm derslerin yazılıları 90-95 civarı. Bu durumda öğrencinin projesini seçmek için başvurabileceği 4 yol var.

  1. Hangi dersten puanı en düşükse onu seçmeli.
  2. En çok ders sayılı (mesela Türkçe) derslerinden proje almalı.
  3. Hangi dersten öğretmeninin muhtemelen diğer derslerden kıyasla daha düşük sözlü puan verebilirse o dersten proje almalı.
  4. Hangi dersten en iyi şekilde projeyi yapabiliyorsa onu seçmeli. (son seçenek) Tabii öğrenci eğer en düşük puanlı ders için iyi proje yapamıyorsa onu seçmemeli. Yoksa puanını daha fazla düşürme riskine girer.

Bir de öğrencinin dikkat etmesi gerektiği değişiklik ise şu. Eski sistemin yerini yeni sistem alınca sözlü ve proje notları birleştiriliyor.

Örneğin eski sisteme göre (2 ders sayılı bir derste, Bilişim dersi gibi) her iki yazılıdan 80 ve 85 alıyor. Sözlüden ise 100-100 puan alıyor. Yani ortalaması 91.25 oluyor. Öğrenci bir de üstüne proje alıyor ve 100 puan alıyor. Dersinin son ortalaması 93‘e yükseliyor.

Yeni sisteme göre (2 ders sayılı bir derste, Bilişim dersi gibi) her iki yazılıdan yine 80 ve 85 alıyor. Sözlü yine 100-100 ama sadece ortalaması alındığı için sadece tek 100 alıyor. Ortalaması projesiz 88.33 oluyor. Öğrenci aynı dersten yine bir proje alıyor ve 100 puan alıyor. Ortalama maalesef sabit kalıyor çünkü az önce ortalaması alınan sözlü, proje notu ile birleştirilip tekrar ortalaması alınıyor. Yani tek not!

Özetçe, öğrenci en iyisi, hangi dersten muhtemelen sözlüsü düşük gelebilirse o dersten proje almalı.


İkinci örnek öğrencimiz tüm derslerinden orta puan alıyor. Öyleyse :

  1. Sözlü notu düşük olabilecek derslerden proje almalı.
  2. Veya en yüksek ders sayılı (Türkçe gibi) dersten proje almalı.

En ideal yöntemler bunlar. Hangisini seçeceksiniz?

Eğer ki sözlü notunuz diğer derslerdeki sözlü notlarınızla kıyaslandığında çok farketmiyorsa, o halde 2. adımı takip etmeniz daha yüksek avantajlı olmanızı sağlar.


Üçüncü örnek öğrencimiz ise bazı derslerden yüksek, bazı derslerden düşük puan alan öğrenci. Bu halde :

  1. Sözlü notu düşük olabilecek derslerden proje almalı.
  2. Ders ortalaması en düşük derslerden proje almalı.
  3. Veya en yüksek ders sayılı (Türkçe gibi) dersten proje almalı.

Sorularınız varsa lütfen aşağıda belirtiniz, cevaplamaya çalışacağım.

(Yazılar kendi sitemden alınmıştır. Ulaşmak için tıklayın.)

Muhlis Gursoy

Melez, 3 dil bilen, 1 yıldır blog yazan, e-kitap yazıyor olan meraklı bir öğrenci
Muhlis Gursoy
Article Categories:
Yaşam

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.