May 29, 2015
2424 Views
0 0

Higgs Alanımı Hiçlik Meydanımı

Written by

2920769-semazen     Hakikat nedir,nerde hakikat insanlar tarihler boyunca hep sora gelmiş. Batının kilise etrafında dönen tartışmaları batıya Rönasansı getirmiş Aydınlanmayı getirmiş. Tabi kolayda olmamış örneğin Bruno canıyla ödemiş hakikat arayışının bedelini. Yine Galileo ağır bedeller ödemiş,dünya dönüyor dediği için .kolay değil tabi yüzyıllardır kilisenin kabul ettiği dünya merkezli Evren algısı ve onun karşısında yaratılmak istenen Güneş merkezli bir Evren algısı ve bir dünya manevi çöküntü. Ama hakikat karşısında ne kadar direnilebilirki .Hakikat bembeyaz bir gerçeklik iken o bembeyaz gerçekliğin,hakikatine gelinceye değin bembeyaz bir gerçek olarak duran ama batının görmek istemediği çok daha eskilerde ağır bedeller ödemiş canlarından olmuş hakikatin sırrına ermiş hak aşığı insanlar vardı. 9.yyda Enelhak demişti Hallacı Mansur ve hak için hakka yurümüştü. Ya ardılarına ne demeli Şeh Nesimi ,Serez çarşısında batarken sararan Güneş Şeh Bedrettin çok olmuştu idama gideli. Peter HİGGS,Higgs alanının içinde döne dursun, Kırkların Ceminde Mansur un darında duranlar Hiçlik meydanından geçmişti çoktan.

4 Temmuz 2012 CERN (Avrupa Nükleer Fizik Araştırma merkezi) nin Higgs parcacığına benzer 60 adet parcacığın tespit edildiğini açıklamışlardı.ancak burada beyhude bir çaba var çünkü benzer 60 adet parçacığın bulunduğunu söylüyor ve onlar üzerinden Higgs , parçacığına ulaşılabileceğini söylüyorlar. Peki nasıl oluyorda bütün parçacıklara kütlesini kazandıran şeye yaklaştıklarını söylüyorlar. Higgs  parçacığı tespit edilirse Bing bang teorisi ortadan kalkar. Higgs parçacığı Evrenin anarahmidir.Demiyormu bilim insanları bütün parçcıklara kütle kazandıran alanıdır diye. Evet Higgs bir alandır sır içinde sır olan hakikat alanıdır. Parçaya kütle kazandıran alan olduğu kadar kütlellerin de hiç olduğu sır meydanıdır. Bir nevi Medcezirdir Hakkın aynı anda varlık ve hiçlik deryasıdır.Bazen kırkta bir bazense birde kırk tır,  Damlada Derya Deryada Damla Evrensel cem olma halidir. Ve ne Metafizik nede Meteryalist tir,tamamen Animistiktir. Profösör Dr Peter HİGGS madde halini almamış enerji parçacıklarıyla dolu bir uzay olduğunu söyleyerek ve bu Enerji parçacıkları nın titreşim halinde olduklarını ve maddenin bu titreşimlerden etkilenerek kütle kazandıklarını iddea eder. Higgs alanı diye tabir edilen alanlarda yani Evrenin Anarahim lerinde enerji parçacıkları var oluşlarını gerçekleştirirler. Enerjinin titreşim halli ve maddenin kütle kszanmasının izahı bizlere yüzyıllardır anlatıla gelmiştir.

Bir Şems öğretisi olan ve Mevlana ile sema ritüeline dönüşen bütünsellik izahı ve yine Aleviliğin Cem ve semah Ritüelinde Evrenin var oluşunun izahını bizlere anlatmaktadır.Higgs alanının izahını en iyi  Alevilikteki Kırklar meydanı açıklığa kavuşturmaktadır. İnsanı Kosmos Evren olarak gören bilim insanlarından önce İnsanı Hakkın varlık deryası gören Alevilik Kırklar Ceminde ki Hiçlik meydanı ilede Higgs alanının izahını bin yıllardır öğretileri ile izah edebilmişlerdir.

 

 

Avatar

Latest posts by Nizamettin Elverdi (see all)

Article Categories:
Blog Tanitim · Felsefe

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.