Kayıt Ol
Eki 4, 2019
322 Views
8 0

İyi ve Kötü İlişkisi

Written by

Herkesin sadece iyi ve ya sadece kötü olduğu bir hayat düşünebiliyor musunuz?Aklınıza ilk gelen zıtlıkları şöyle bir gözden geçirin, o zıtlıklardan herhangi birini ele alın ve düşünün.

Hayatlarımız karşılaştırmalarla dolu,pazarda domatesin sağlamını çürüğünden ayırmaktan tutunda aldığınız telefonları kıyaslamaya kadar yaşamınızın her anında karşılaştırma yaparak karar veriyorsunuz.

İyi bir insan olduğunuza ve ya kötü bir insan olduğunuza nasıl karar verirsiniz?Elbette iyi olduğunuza kötülerle kıyaslayarak kötü olduğunuza da iyilerle kıyaslayarak karar verirsiniz.Aslında kimse hem iyi hemde kötü biri olduğunu kabul etmek istemez.Peki kötünün olmadığı düzende iyinin varlığından, anlamından nasıl söz edebiliriz?Aynı iyinin olmadığı düzende kötünün varlığının ve anlamının olmaması gibi.

Kötünün varlığı olmadan kendinize iyi bile diyemiyorsunuz yazık ki ne yazık…İyi olmanızı kötü insanlara borçlu olmak ne kadarda gurur kırıcı olmalı.

Bir şeyin varlığının anlamından söz edebilmek için ön koşulumuz o şeyin zıttının varlığından söz edebiliyor olmamızdır.Anlamınızı ve varlığınızı size olan zıtlıklara borçlu olduğunuz için gocunmayın.Onlarda insan,herkes insan. the good the bad and the ugly ile kalın…

Bir dahaki sefere yazımın devamını tanrıya bağlamayı düşünüyorum…

Avatar

Latest posts by BURAK ADNAN TİFTİKCİOĞLU (see all)

Comments to İyi ve Kötü İlişkisi

  • Açıkçası yazınız çok güzel ve güçlü bakış açılarıyla dolu. İyi ve kötü kavramını tanımlamamızdan kaynaklanır belki de bütün bu zıtlıklar. Nietsche, kendi ahlak felsefeni oluşturarak her şeyin hiçliğine inanır. Acaba bizim de mi öyle olmamız gerekir. Hiçbir şeyi tanımlamazsak karşılaştıramayız da. Bu sayede de belki ayrım olmaz. Bunun hakkındaki düşüncenizi çok merak ediyorum. Bu düşünceye yaklaşımızda herhangi bir kitabın etkisi var mı onu da merak ediyorum. Belki o kitabı okurum 🙂 Size son olarak bir şarkı önerisinde bulunarak yorumumu bitireceğim.
    The Good, the Bad and the Crazy-Imany

    Avatar Defne Demirdesen 17 Ekim 2019 15:11
    • herhangi bir kitabı okuyarak kazanılmış bir düşünce değil.Doğal yollarla kendi kendime sorgulamayı tercih ediyorum.Nietzsche’nin nasıl düşündüğünü bilmiyorum fakat dediğinize göre bende hiçliğine inanmaktan ziyade hiç olduğunu bildiğimi düşünüyorum.Ancak bilmekle yaşamak arasında uçurum var çünkü bildiğiniz gibi yaşayabilmek için kendinizi her şeyden soyutlayıp dağlara taşlara atmalısınız.Henüz o raddeye gelmedik:)

      Avatar BURAK ADNAN TİFTİKCİOĞLU 18 Ekim 2019 01:13

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.