Kayıt Ol
Haz 2, 2015
1061 Views
0 0

Kadınlar ve seçimler

Written by

Türkiye Siyasi tarihinde ilk olarak kadınlar 1930 yılında belediye meclis üyesi ve 1935 yılındaki  millet vekilliği seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına sahip olmuşlardır. 1935 seçimlerinde 399 sandalyenin 18 ini  elde eden kadınlar, %4,5 oranında temsil ediliyorlardı. Ve enson 2011 genel seçimlerinde 550 vekilin 78 ini kadınlar kazanarak meclis aritmatiğini %14 e çıkarmışlardır. Ama yinede nüfusun yarısının kadın olduğunu düşünürsek bu sayı yeterli değildir.

 

Türkiye siyaseti açısından tarihi öneme sahip olan 2015 genel seçimlerine iki aydan azbir süre kaldı. Partiler  adaylarını açıkladı. Buna göre, HDP 268 CHP 103 AKP 99 Ve MHP 40 Kadın millet vekili adayı gösterdiklerini açıklamışlardır. Hergeçengün kadın katliamlarının artarak devam ettiği günümüzde, Güldünya, lardan Özgecan, lara kadar erkek barbarlığının katliamına uğramış kadınların yaşam hayallerine bağlı kalmak ve bu egemen sisteme Kadınca bir tokat indirmek gerekiyor. Kadınların hegomonik özlemleri olanlara ve onların partilerine oy vermeleri kadının,Fıtratına aykırıdır. Kadın katliamları ile sosyal bir patlama boyutuna gelen sistemin emniyet sibopluğunu yapan ve erkek egemen sistemin savunuculuğunu yapan partilere oy veren her kadın oy kullanırken öldürülen ,tecavüze, tacize uğrayan kadınları ve kendilerini yarınlarını düşünerek oy vermeleri gerekir .

 

Şimdi Başbakan bile oldunuz daha ne istiyorsunuz diyenlerde olabilir malum Türkiye siyaseti demogoglarla doludur. Evet kadınlar Başbakan da oldular ama Başbakan olanlar kendileri olmadılar ,kadın olmadılar. Kadınlar temsil de adaletin sağlanması ve kadın katliamlarının önüne geçebilmek için, erkek egemen ideolojilerden sıyrılıp,enfazla kadının temsil edildiği seçildiğinde meclisin %50 sine yakınının kadın olabileceği partiye oy vermeleri nin hayati öneme sahip olduğunu düşünmekteyim. Yeni Türkiye meclisinde ,Kadın Meclisi oluşması umuduyla!

 

Avatar

Latest posts by Nizamettin Elverdi (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.