Kayıt Ol
Şub 16, 2019
425 Views
2 0

KENDİNE DEĞER VER!

Written by

İnsanlara değer vermek, onları değerli hissettirmek çok önemlidir. Ama bu değerin dozunu kaçırdığımızda kendimize vereceğimiz değeri unutabiliriz. Sen kendine deger vermezsen, Karşımızdaki insandan da verdiğimiz değerin karşılığını alamazsak mutsuz, sadece başkaları için yaşayan bireyler olabiliriz. O yüzden en başta kendimize değer vererek başlamalıyız. Kendimizi sevmek, kendimizi her halimizle kabul edip kendimize yetebilmek, geçici değil, kalıcı olan değerlerimizle, rol yapmadan olduğumuz gibi yaşayabilmek demektir. Kendimizi sevmek, yaşamımızda karşılaştığımız birçok sorunun çözümü, çektiğimiz acıların ilacı, daha da önemlisi yaşamımızdaki değerlerin değerini bilebilmenin, dolayısı ile değerlerimize değer verebilmenin ilk adımıdır.
En son ne zaman kendiniz için bir şey yaptınız? Kendilerini hafife alan insanlar, hoşlandıkları bir şeyle ilgili hemen harekete geçme özgürlüğünü kendilerine tanımaz ve kendilerini kısıtlarlar. Neden kendiniz için bir şey yapmayasınız? Her şeyi başkaları için yapmanız gerekmiyor siz de iyi şeyler hak ediyorsunuz! Hak ettiklerinizden kendinizi mahrum etmeyin, gereken önemi ve zamanı kendinize tanıyın. Sadece bir kereliğine! Bir deneyin. Bunun bencillikle bir ilgisi yok, bu sadece kendinize değer verdiğinizi gösterir.
Gautama Buddha’nın en önemli öğretilerinden biri: KENDİNİ SEV! Dünyadaki, tüm gelenekler kendini sevmenin tam tersini, kendinden başkalarını sevmeyi, şefkat göstermeyi öğütler. Bu bilgi bilinçaltımıza sinsice yerleştirilir. Toplum tarafından oluşturulmuş kalıplara göre hareket etmemiz ve birçok özveride bulunmamız beklenir.
Dolayısıyla kendimizi hiç istemediğimiz rolleri oynarken buluruz, böyle olunca da aslında tercih ettiğimizden farklı bir yaşam deneyimlemeye zorlanıyoruz. Böyle bir yaşam her gün kendimizden uzaklaştırır bizi. İlk önce kendini ve benliğini bul kendini sev, kendine değer ver ki hayata karşı pozitif düşünceler hakim olsun. Sen mutlu olursan etrafındaki insanlarıda mutlu etmek için yetebilirsin. Kendine değer ver dünyan güzelleşsin…

MERVE KAYA

Avatar

Latest posts by Merve Kaya (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.