Kayıt Ol
Eki 1, 2018
693 Views
0 2

#15 OKUÇ – Kopya Çekmenin Ters Avantajları (Yani Dezavantajları!)

Written by

Eğer bir öğrenciyseniz, zorunlu kıldığım tavsiye (emir oluyor galiba o zaman), asla kopya çekmeyin! Kopya çekmek, eğitim hayatında verdiğiniz en kötü karar diyebilirim. Kopya çekmenin bir sürü ters avantajı, yani doğru çağrışımla dezavantajları var.

Neden Kopya Çekmeyelim?

Madde madde sayıyorum (kopya çekmeniz halinde sesleniyorum):

  • Diğer öğrencilerin hakkını yiyorsunuz. Öğrenci doğru dürüst, çalışkanlıkla çalışmış (veya bildiğinden yapıyor, her neyse), o öğrencinin hakkını yemeye hakkınız yok. Öğretmenim sürekli “Özgürsünüz, özgürlük elinizde ama özgürlüğünüz başkasının hakkını yemeye başladığında bitiyor” der. Ben kopya çekmem açıkçası. Kendi yaptığım davranıştan utanırım, içim bir garip olur. Neden? Çünkü eğitim hayatınızdan sonra gelecek iş hayatınızda kazanacağınız para şüpheli para olur. Yani bütünüyle helal para diyemeyeceğimiz para. Bu işe girmenizi sağlayacak olan sizin notlarınız, notlarınız da kopyadan, hak yiyerek gelince… Siz kopya çekmiyorsunuz ama sonunda hiç bir uygun işe giremediniz. Ancak araba servisinde çalışabildiniz. Emin olun bu haksız yere güzel işlerde çalışmanızdan daha hayırlıdır. Şüphe duymazsınız, içiniz rahat olur. Sadece gerçek hayatta değil, öteki ahiret hayatında da.
  • Öğretmene veya nöbetçi her kimseye yakalanma ihtimaliniz mevcut. TRT’deki “Bi’ İhtimal” belgeselini izler miydiniz? Ben izlerim. Orada her olayın bir ihtimal oranını verir. Mesela yaya olarak yolda yürürken kazaya karışma ihtimal oranı gibi. Ben de diyorum ki, eğer kopya çekerseniz; kopya çekerken yakalanma ihtimaliniz %60 (öğretmenin duyarlılığına bağlı), kopya çektikten sonra kontrol etme işlemi sırasında yakalanma ihtimaliniz %50. Öğretmen duyarlıdır, dahası sınıfta kopya çeken varsa daha uyanık olur ve duyarlılığını sürdürür. Kontrol etme işlemi sırasında kim kimin yanında oturup cevapların birbirine yakın olduğunu, aynı sorularda doğru ve yanlış olduğunu gözlemler öğretmenler. “0” veya “Kopya Çekti” almanız, disipline girmeniz an meselesi!
  • Öğretmeninizin size güveni azalır. Yakalanırsanız elbet azalır ama sadece hissediyorsa, sizi daima şüpheli algılamaya başlar.
  • Kopya çekmeye başladığınızda o heves, o bağımlılık başlar. Yani içinizde bir “kopya çekeceğim” hevesi gelmeye başlar. Nasıl ki sigara içen veya hırsızlık yapan tekrar yapmayı düşünüyorsa, bu durum aynen geçerli. Sonrasında bunu durdurmak zorlaşır, hatta imkansızlaşır.
  • Kopya çekerken hem zaman kaybedersiniz (yani kopya çekemedikten sonra harcadığınız süreyi tekrar alamazsınız). Boşuna şansınızı deneyip zamanınızı boşa harcayacağınıza bildiğiniz bilgileri aklınızda yorumlayarak doğru cevabı bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Her kopya çektiğiniz öğrenci doğru cevaplamaz ki? Yanlış cevapları kopya çekmeye ne gerek var?
  • Kopya çektiniz ve yakalandınız diyelim. Şansınız yaver gitti ve yeni bir sınav kağıdıyla tek başınıza sınava sokuldunuz. Ne yapacaksınız?

Bu maddeler burada sona erebilir ama gerçek hayatta değil, dezavantajları devam ediyor. Saymaya devam edebilirsiniz ama konudan özetçe: Kopya Çekmeyin.

Muhlis Gursoy

Melez, 3 dil bilen, 1 yıldır blog yazan, e-kitap yazıyor olan meraklı bir öğrenci
Muhlis Gursoy
Article Categories:
Yaşam

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.