Kayıt Ol
Eyl 17, 2014
2404 Views
0 0

Kör Baykuş

Written by

Herkesin hayatında kendi simgeleyen bir şeyler vardır. Bir şarkıcı neden koluna sol anahtarı dövmesi yaptırır? İnsanlar kendilerine benzettikleri şeyleri simge edinir. Benim de baykuşla tanışmam böyle biri sayesinde oldu. Baykuş’u simge edinmiş biri. Kendinin de bir baykuş olduğunu iddia eden biri. Bahsetmek istediğim kişi değil simge, yani baykuş. Baykuş farklıdır. Ya da şöyle diyeyim, baykuş her yerdedir. Aslında hepimiz karşılaşıyor ve fark etmiyoruz.
Baykuş bizde ölümün habercisidir. İnsanlar evlerine konan baykuşu evden ölü çıkacak diye yorumlar. Rüyada baykuş görmek bile ölüme, belaya, düşmana yorulur. Karanlıktır ve korkulur.
Büyüleyici özellikleri olan bir hayvandır. “Al purple” yani “mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanın sadece bir ışık parıltısını fark ettiği yerde baykuş buradaki cismi bütün teferruatı ile görür. Bütün kuşlarda üst göz kapağı alttakine geldiği halde baykuşlarda olay tersinedir. Mavi rengi görebilen tek kuş türüdür. Baykuşların görme ve işitme kabiliyetleri son derece hassastır. Çok az ışıkta avlarını yakalayabildikleri gibi, zifiri karanlıkta da işitme duyularıyla yerini tespit ederek yakalarlar. Kulakları, en küçük hışırtıyı işitebilecek duyarlıktadır. Hassas kulaklarıyla, gecenin sessizliğinde uçan pervanenin kanat sesini veya bir tohumun çiğnenişini, hatta tam sessizlikte düşen iğnenin sesini bile işitebilirler. Baykuşun geniş yüzü, nispeten sert ve kavisli tüylerle kaplıdır. Tüyler bir kepçe gibi sesleri toplar ve kulağa yansıtır. Bazı baykuş cinslerinin kulak delikleri öyle büyüktür ki, başın yan tarafını tamamen kaplar. Ayrıca baykuşların başı geniştir ve kulakları diğer kuşlara göre birbirinden daha uzaktır. Böylece ses dalgası bir kulağa çarptıktan sonra diğerine gelir. Baykuş bu son derece küçük zaman aralığı içinde sesin geldiği yönü tayin eder. Baykuşların ilginç özelliklerinden biri de kulaklarının perdeli oluşudur. İstedikleri zaman açar, istediklerinde kaparlar. Dinlenme halinde ve yavaş uçuşlarında kulak perdesini açar, hızlı uçuşlarında ise kaparlar.
Tarihte ve edebiyatta da adının çok geçtiğini söyleyebilirim;
Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena… Athena, Roma mitolojisinde Minerva diye anılıyor. Babası tanrıların başı Zeus. Bizi ilgilendiren kısım burası değil. Athena’nın simgeleri kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuş. Mızrak savaşı, zeytin dalı barışı, gökgözlü baykuş da bilgeliği temsil ediyor.
Başka bir örnek, Vlademir Dutintsev’in Bir Yılbaşı Öyküsü adlı kitabı. Kitapta bir baykuş baş roldeydi. Baykuş burada zamanını ve yeteneklerini boşa harcayan insanların peşine düşüyordu. Kitabın Türkiye’de bu kadar sevileceği tahmin edilmiyordu. Kitaptaki, bir grup bilim insanıyla ilgilenen, onları sokak aralarında takip eden, pencere camından gözetleyen bir baykuş. Ölümün habercisi, kancayı taktıklarını ölüm yaklaştırıyor. Lakin, ilginç bir adalet duygusu vardı; kurbanlarını öylesine rastgele seçmiyordu. Zamanını ve yeteneklerini hovardaca harcayanlar, yaşamın nabzını artıramayanlar baykuşla tanışıyor, baykuş da onları ölümle tanıştırıyordu.
Kitaptaki baykuş bana birilerini hatırlatıyor. Tıpkı oradaki gibi avcı olan ve boş insanların peşine düşen birini. Aslında amacım bir sembolün bu kadar güzel şeylere konu olmasının sebebini düşünmenizi sağlamak. Bu tesadüf olamaz çünkü. Yağmur ağacı, yonca, çapa, kedi ve niceleri. Her biri ayrı ayrı hikayeleri olan şeyler. Bunu düşünürken kafamda baykuşla ilgili sorular dönüyor. “İranlı yazar Sadık Hidayet’in Kör Baykuş kitabı neden başyapıt olarak kabul ediliyor?” diyorum. Aklıma tekrar hikayeyi getiriyor, yazar sanki benim baykuşumu anlatmış diyorum. O da aynı işi yapıyordu.
Yaşamın nabzını arttıramayanlar baykuşla tanışıyor, baykuş da onları ölümle tanıştırıyordu.

Avatar

Latest posts by Elif Topkaraoğlu (see all)

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.