Kayıt Ol
Ağu 20, 2019
216 Views
2 0

Mirasın Ne Olmalı?

Written by

Nasıl başlanır böyle yazılara bilmiyorum. Yazarak öğreniyorum, öğrenirken yazmaya da devam edeceğim. Herkes gibi eksiğim olan şeyler vardır, fazlam olan şeylerde vardır. Hayat dediğimiz şey zaten eksikle fazlanın birleşimi değil midir? Zaten hayatta hep bir şeyleri eksik bırakmadık mı?
Erdal Tosun’un çok güzel bir repliği vardı, hatırlarsınız diye tahmin ediyorum. “Ne olmuş yani. Büyük adam olamadık diye hayallerimizi de satmadık ya.” diye bir replikti. İşte orada bahsedilen tüm hayalleri biz sattık. Taşa, toprağa, gökyüzüne, bir adama, bir kadına veya bir topluma. Bir şekilde sattık. Zaten satmasaydık; her birimiz bir Mandela, bir Gandi, bir Atatürk olurduk bu hayatta. Benimse merak ettiğim bu kahramanların hayalleri değil, hayallerinin karşısına geçip “Yeter artık, bu dünyayı sen kurtaramazsın.” diyen birilerinin olup olmadığıdır. Mesela Atatürk bu hayalleri gerçekleştirdikten sonra, eksik kalmış bir şeylerin olduğunu düşünüyor muydu? Yada ” Oh be, şimdi her şey içime sindi.” gibi bir düşünce içerisinde miydi? Acaba biri ona “Paşam, bu bari eksik kalsın.” diyebilmiş midir? Bence mesele kararlılıkla ilgili gibi. Şimdi bir şeyi bir kere yaparsan deli derler, iki kere yaparsan zır deli derler, ama on kere yaparsan kararlı derler. En son, insanlar sana engel olmak yerine; senin yürüyeceğin yolu açmakla meşgul olurlar. Günümüz insanın sorunu bu bence. Bir kere yapıyorsun deli diyorlar, susuyorsun. İki kere yapıyorsun zır deli diyorlar, bir daha konuşmuyorsun. Halbuki üçüncü kez bir denesen belki kararlı diyecekler ve o andan sonra sadece sen değil, herkes aslında zır deli olacak. Olmaz denilen her şey için yol açacak binlerce zır deli olacak. Ve hepsi tarihteki kahramanlık ünvanını kazanacak. Hepsi “olmazı oldurmuş madalyonunun” sahibi olacak.
Demem o ki, bırakma kardeşim. Yedinde ne düşünüyorsan, neyi düşlüyorsan; yetmişinde onla yaşa veya hala onu düşleyerek öl. Öldüğünde mirasın kavga edecek iki kardeşe kalmasın. Binler arasında bölüşsün, paylaştıkça çoğalsın. Sen bunları başarabildikçe varsın, ne kadar çok başarırsan o kadar çok yaşayacaksın.

Avatar

Latest posts by Ramazan (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Comments to Mirasın Ne Olmalı?

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.