Kayıt Ol
Eki 2, 2015
1056 Views
0 0

Peki ya Ben Kimim?

Written by

“Düşünme! Dedim kendi kendime, düşünme. Düşünmeyi bile bilmiyorsun.(Oğuz Atay)”

Bu insanlar nereye gidiyor böyle? Sabahın köründe uyanıp, yollarda saatlerini geçiriyorlar. Bu eziyetin amacı ne? Daha büyük bir eziyet olan başkasının emri altında çalışıp, çok az bir parayla yaşamaya çalışmak mı? Mantıklı değil bu. Düşünmemem lazım bunları şimdi, konu bu değil. Peki ya ben kimim?

Herkesin bir amacı var. Herkes nereye gitmesi gerektiğini, ne yapması gerektiğini biliyor. Peki ya ben neden bilmiyorum? Kim nereye çekerse oraya ya da hiç bir yere gitmeyerek, bir şey yapmayarak bir yere varabilir miyim? Konu dışına çıkıyorum yine ama sahi konu neydi? He, ben kimim?

“Hayattan çıkarı olmayanların ölümden de çıkarı olmayacaktır.(Oğuz Atay)”

Madde 1: Kimseye aşık değilsin ve olmadın da.
Madde 2: Kimseye tutulmuş değilsin.
Madde 3: Acilen üstündeki kıyafetlerden kurtul, modaya uygun kıyafetler al.
Madde 4,5,6,7,8,9,………………..
Güya bir sevgilim olması için uymam gereken kurallar. Bunlar böyle sürüp gider. Her kafadan bir ses, bir madde çıkıyor zaten. Bazılarını da ben kendim belirledim de ne gerek var? En önemli madde, nokta, soru “Ben kimim?”.
Gel gelelim işin en kötü tarafına. Yani bu soruyu cevaplama kısmına. Bir insan kendi kendini ne kadar tanırsa tanısın asıl önemli konu bu sorunun cevabında dışarıdan nasıl göründüğümüz, nasıl biri olduğumuzdur. Yani bu da demek oluyor ki cevabı yakın çevredeki arkadaşlara sorarak cevapları birleştirmeye çalışmak olacak. Şansa bak ki ya tam net bir cevap alamazsın, ya alay konusu olursun ya da etrafında soracak kimse olmaz. Peki ya ben kimim? Nereden öğrenebilirim? Bilmiyor değilim kim olduğumu ancak başka insanlar beni nasıl görüyor bunu bilmek istiyorum. Çok fazla şey istiyorum gerçekten.

Peki o zaman kendi kendimize bulmaya çalışalım cevapları. Ya çok kötü bir insan çıkıyorum ya da inanılmaz derecede iyi; adeta tam bir kahraman.

“Farkındalık, hastalıktır. (Dostoyevski)”

Kendinin, başkasının gözünden nasıl göründüğünü bilmemek acziyettir.

Peki ya aşk? Sevmek, sevilmek? Konuşamamak? Konuşup anlatamamak? Anlaşılamamak? Yanlış anlaşılmak? Rahat olamamak? Sevdiğinin gözlerinin içine bakıp sevdiğini söyleyememek? Aşık olduğun insanı unutmak için başkasının hayatını mahvetmek? Unutmaya çalışmak? Unutamamak? Aşk ve aşık olmak, ve geriye kalan bütün bunca şey niye var? Peki ya ben kimim? Neden varım? Düşünememeyi bile beceremiyorum. Hayattan çıkarım da olmadı. Ve maalesef hastayım.

Son bir şey daha var ama ne önemi var? Zaten ben kimim ki? Sahi ben kimim?

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.