Kayıt Ol
Eyl 5, 2014
1270 Views
0 0

..// Sadeleştirme Katliamı

Written by

Sadeleştirme Katliamı..//  Kitaplardaki sadeleştirme tartışmalarına denk geldiğimde lisedeydim. Mantıksız değildi aslında, sadeleştirilerek okuma-anlama oranı yükselecek ve insanlar daha da bilinçlenecekti. Hatta Risale-i Nur Külliyatını kendimce sadeleştirmeye başlamıştım bile. İstiklal Marşı da sadeleştirilmeli diyor, her ortamda yüreğimi de koyup ortaya sadeleştirmeyi savunuyordum. Gittiğim kitapçılarda kavgaya sebep oluyor, birilerinin el atması gerek diye tartışmalar oluşturuyordum.

        Yine böyle hararetli bir  günün sonunda nadiren izlediğim televizyonu açtım, tevafuken sadeleştirme ile ilgili bir programa denk geldim ve izlemeye koyuldum. Nerden bilebilirdim ki tek bir cümle içimde zelzeleler yaratacak?

        Program bitiminde yığınca söylenen söz arasında tek bir cümle içimin tüm ışıklarını söndürmüş, gözün gözü görmediği zifiri bir karanlık göğüs kafesimden içime yayılmıştı. Nefesim daralıyor sanki dünyaya bu konuyu çözmek için gönderilmişim gibi sadece bunu düşünüyordum. O programda Ömer Tuğrul İnançer Hoca şu cümleleriyle beni fethetmişti.

‘’Kitabı anlamadığı için sadeleştirmeyi savunanlar neden kendileri kitabın düzeyine çıkmayı denemiyorlar? Allah neden ilk din olarak İslam’ı seçmedi? Çünkü insanoğlu önce birinci basamak olan Musevilik ile ham olduğunu görmeliydi. Sonra İsevilik ile piştiğini ve son olarak İslam ile yandığını..’’

Abuzer Şirwan SEYARCI

Abuzer Şirvan Seyarcı

-Bir ülkeyi ya çocuklar yönetmeli ya da şairler azizim..
-Yazıyorum; öyleyse varım..
-İstediğiniz yazıyı alıp, izinsiz kullanabilirsiniz. Çünkü; umrumda değilsiniz..
-Sınıf Öğretmeni Adayı

Latest posts by Abuzer Şirvan Seyarcı (see all)

Article Categories:
Deneme · Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.