Ara 4, 2013
1425 Views
0 0

Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumu İçin Herkese Açık Çağrı

Written by
Afiş: Nur Türk'e aittir.

Afiş: Nur Türk’e aittir.

SANAT TARİHİ ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU İÇİN HERKESE AÇIK ÇAĞRI

Soruyorlar bazıları. Çoğu konuşuyor. İşte top 5 listemiz:

– “Neden Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumu?”

– “Ama ders var o gün.”

– “Ben sunum yapamam.”

-“Benim adım yoksa ben de yokum.”

-“Haberimiz yok.”

23-24 Aralık 2013 tarihlerinde Beşiktaş Deniz Müzesi’nde gerçekleştireceğimiz Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumumuza hepinizi tüm içtenliğimizle davet ediyoruz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş” demektir sözünü ilke edinen sempozyumumuz, bu ada sahip ülkemizdeki ilk sempozyum olma özelliğine sahiptir. Ülkemiz çapındaki çeşitli üniversitelerin Sanat Tarihi bölümünde okuyan, bölümden mezun olmuş ve bu alanda yüksek lisans yapan arkadaşlarımızın Antikçağ Sanatı’ndan Günümüz Sanatı’na kadar sunacağı tüm bildiriler; bölümümüz sanat tarihinin tarihsel süreçte incelenmesi bakımından önemlidir. Bu yüzden tüm katılımcı üniversitelere ve bu üniversitelerde eğitim alan arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyoruz. Sizlerin değerli katılımları, sempozyumun devamlılığını sağlayacak; belki de uluslar arası platformlara da taşınarak; ülkemizin ve dünyamızın farkında olmadığımız kültürel mirasına katkı sağlayacaktır.

Sevgili okuyucularım,

Değerli katılımlarınızı sadece bölüm mezunu olarak değil ülkemizin yurt içinde sahip çıkamadığı, yurt dışında da gereken önemde ve değerde tanıtmadığı onca tarihi eserin, dünyamızda koruma altına alınması gereken farkında olmadığımız, bilerek veya bilmeyerek sahip çıkmadığımız kültürel mirasın farkına varılması küçük bir adım olarak görüyorum. Belki klişe söz bir olacak ama bu küçük adım; aynı zamanda insanlık için büyük bir adım. Sanat, aydınlatır. Karanlık günlerden aydınlık ve çağdaş günlere ilerlememiz için bilimin ve sanatın önderliğinde kendi kültürümüzü tanıyıp, tanıtmamız gereklidir.

Atatürk’ün yolunda uygar bir ülke olabilmemiz için kendi sanatımızla beraber diğer dünya ülkelerinin sanatını bilmek, özgün bir şeyler üretebilmek adına çok önemlidir. Farkında olmamız gereken (burada bölümü okuyan arkadaşlarımıza sesleniyorum) derslerden yüksek not almak değil, taşın altına elini koymaktır. Hocalarımıza da sempozyumumuz şunu söylemektedir; taşın altına birlikte elimizi koyduğumuzda başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.

Biz hazırız.

Her ilkin kusurları olur.

Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumumuza emeği geçen herkese çok teşekkür eder; katılımlarınızı tüm içtenliğimizle dileriz.

Saygılarımızla.

Article Categories:
Anekdot

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.