Kayıt Ol
Kas 10, 2013
1058 Views
0 0

Savaş yılları; Franco’dan Gabriella’ya mektup

Written by

(Ti Amo Ada romanından tadımlık…)

02.03.1941

Kalbimin sahibi, gözbebeğim Gabriella,

İlk mektubunu aldım biricik karım. Bebeğimizin olacağını yazmışsın. Ben mektubunu okurken burada yağmur yağıyordu ve bütün ufuk gökkuşağıyla çepeçevre sarılmıştı. Mektubunu okurken gözümden akan sevinç gözyaşlarım o yağmura karışıyordu… İçimdeki sevinç çığlıkları gökyüzüne gökkuşağı olarak yansıyordu… Artık kendini daha fazla kollaman gerek, bebeğimiz için, benim için. Geceleri korkular içinde gözyaşlarını tutamadığını, sabahlara kadar dualar ettiğini yazmışsın. Öyle zamanlarda bebeğimizi okşayıp sakinleş, ikimizi anlat, beni yanında hissetmesini sağla olur mu Gabriella’m. Ağlarsan, üzülürsen benim yokluğumu, senin huzursuzluğunu hisseder. Söz ver bana, güçlü olacaksın.

Beni ilk sevdiğini söylediğin günü hatırla; ‘Kendimi öylece senin rüzgârına bıraktım. Hani martılar rüzgârı göğüsleyip kanat çırpmadan süzülür ya, işte ben de senin aşkının rüzgârıyla süzülüyorum’ dediğini, ‘Hani teknenle akıntıya kapılır da kürek çekmezsin, sadece kendini bırakır, o nereye götürürse gidersin ya, ben de senin aşkının akıntısında sürükleniyorum’ dediğini, ne kadar büyük bir sevgiyle bağlı olduğumuzu anlat bebeğimize… Anlat ki yokluğumu anlamasın, ben cepheden döndüğümde beni tanısın.

Mektuplarımda sana kısa da olsa durumum hakkında bilgi veriyorum. Ben de kendimi koruyup, kolluyorum. Sen şu andan itibaren en çok bebeğimizi düşünmelisin, onun sağlıklı olması için sen de sağlığına dikkat etmelisin. Hem belli mi olur, bakarsın bebeğimiz doğmadan gelirim, yanında olurum. Bebeğimizi birlikte kollarımıza alırız.

Antonio’nun sana çok iyi baktığını belirtiyorsun, ona da minnetimi ilet lütfen. Beslenmeme dikkat ediyorum sen hiç merak etme, burada güçlü olmamız gerektiği için yemeklerimizi de kısmıyorlar. Her gün mutlaka pirinç ya da makarna yiyoruz. Elbette ki İtalya’daki lezzetler yok ama savaştayız tabii ki, tatilde değiliz. O kadarı kusur sayılmaz öyle değil mi kır çiçeğim. Özlemle haberlerini bekliyorum…

Seni tüm kalbiyle seven kocan…

Online satın alabileceginiz adresler;

http://www.dr.com.tr/Kitap/Ti-Amo-Ada-Seni-Seviyorum-Ada/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000450974#!DR

http://www.idefix.com/kitap/ti-amo-ada-hikmet-gedikli/tanim.asp?sid=FUGK0C52HA3AX78S4B5C

Twitter: @hikmetgedikli

Sayfa Sayısı: 340
Baskı Yılı: Ekim 2013

Yayınevi: ikinciadamyayinlari ‏@ikinciadammTiAmoAda_Kapak baskı 20.06.2013

follow

Mesut OK

Editör at Genç Yazı
Genç Yazı Farkındalık yarat Projesi | Hikaye, Şiir, Öykü, Roman, Deneme yazan Genç Yazarların @gencyazi hesabından 60 bine sesini duyuruyor.
Mesut OK
follow
Article Categories:
Hikaye Öykü

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.