Kayıt Ol
Nis 1, 2016
935 Views
0 0

Tanrılardan Daha Çok

Written by

Tanrılardan Daha Çok

Sesi yüksek çıkanın payı da çok olan bir gezegen burası. Kaybedişlerimiz hep sessizlikten. Sana gelirken bile susmuşum ben. Ama kalbimi kırk haramilerden kurtarıp gelmişim. İdare et iyilikten yana pek bir şey kalmadı damarlarımda. Aslında ilk sana geliyordum, sonra yığınla hayalet gölgeleri; bedenimi, göktaşlarının bol olduğu toprağa gömdüler. Damağımda çamur kokusu, tırnaklarımın arası böcek yuvası… Korkunun zirvede olduğu o izbede ağaçların kökleri yüzeye çıkardı ellerimi. Ki ellerim seni aramak için yeryüzünde bi’ baykuş taşı. Sana gelmek hayli gün sürdü. Sekiz bin elli kefaret ödedim, iki bin yüz dört tane ölü insanla tanıştım. “Biz senden önce dünyadaydık. Hakkın yok yaşamaya!” diyen et yığınları! Ruhlarından kaçamadım önce, savaş olmuş her yanı bomba kokan, dört yanı duvarsız bir şehirde saklandım. Üşüdüm, aç kaldım. Tanrılar biraz ilgilense benimle kaçabilirdim. Sana olan sevgimi kıskandıklarını düşündüm. Onlar hep en çok sevilmek ister. Başka ne olabilirdi? Vücudumu korkudan titreten sesleri duymamak için kulaklarımı elime alıp koştum.

Yüzyıllardır yanında olmamak önemli değildi. Gözlerini görmeden, sıcaklığını çayımla karıştırıp içmemekte. Seni sevince oyunun içinde yer aldığımı sanıyordum.  Ne büyük bir yanılgı! Farkındalığı keşfedince yola koyulmak kaçınılmazdı.

Beni görünce boynuma sarılırdın. “Ne işin var burada?” diyen gözlerle süzerdin. Belki de sevgilinden dayak yerdim. Bana en fazla ne yapabilirdin ki? Can yanmışlığın her türlüsünü, aşağılık duyguların hepsini ezbere bilirim. En iyisi bilmediğim şeyleri öğret bana.

Yüzlerce kilometreden sonra acının “e” hali, tepeden tırnağa kanımla dolanan yorgunluğum, bu melal hallerim sana yaklaştıkça dağılmaktaydı. Sanki kış gelmesin diye bulutların kenarlarına havlu sıkıştırılmış, güneş her daim gökyüzüne yapışık ve dostane kuşlar havadaydı. Burası son şehirdi. Sen en son şehirdin. Onlar ise benim peşimdeydi. Kimin umurunda!

Elif Akbey

"Hayatın kusmuklarıyız biz. Ölünce temizlenen."

8 yaşından beri yazmaya aşık - Kitap kurdu - Kafası Karışık Çevre Mühendisi -
Elif Akbey

Latest posts by Elif Akbey (see all)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.