Haz 22, 2019
361 Views
1 0

Yalnızlık Anlayışım

Written by

Yazılarımda bireyin yalnızlığını ele aldım, toplumsal bir sorunu ele aldım, eğitim sorunumuzu ele aldım, sosyal yaşamımızı ele aldım… Tabi çoğu konuda da tepki aldım. Önemli değil. Bunlar yaşanan şeyler. Yaşanmak zorunda olmayan ama zorundalık gibi görünen şeyler. Yaşanan şeyleri yazmayacaksam ne anlamı var yazmanın?

Yazdıkları içini söyledikleri için, yaptıkları için kısıtlanan birçok insan var. (Burada demek isteiğim şeyi hepiniz biliyorsunuz.) Birey özgür olmalıdır. Yalnızlıkta bulmalıdır özgürlüğü. Başka yerde araması pek bir şey ifade etmez ki.

Nedir benim yalnızlıktan kastım?

İnsanın tamamen yalnızlığından bahsetmiyorum tabii ki. Tamamen yalnızlık insanı hasta eder: çok düşünme hastalığı. Çok düşünmenin sonuçları çok da iyi değildir. Az düşünüp öz düşünmek varken neden çok düşünüp boş düşünesin ki? Çok düşündümüz çoğu şeyi eminim tekrar tekrar düşünüyoruz. Zaman kaybından başka bir şey değil ki! Düşündüklerini bir kenara not al ve üstüne eklemeler yap. Bu kadar zor değildir. Düşündüklerini söylemek bu kadar zor olamaz. Söylemezsen tamamen yalnız olursun. Kim ister ki böyle bir şeyi?

İnsanın yalnız olmasından kastım şudur: Toplum içinde yalnızlık. İnsan tek başına daha kalabalıktır. Karşısında biri varken daha yalnız olabilir. Kalabalık gösterişten ibarettir. Tek başına olan insan gösterişçiden başka bir şey değildir.

Tek insan nedir ki?
Sadece bir damla.

İnsan tek başına bir şey yapamaz ki. İnsan tek başınayken yalnız bile olamaz! Yalnız kalmak için topluma ihtiyacımız var. Ne mutlu kendini toplumdan soyutlayabilene!

*Yazılarım Hakkında

Yalnızlıktan giderek topluma bakıyorum. Tümevarımla gidiyorum. Sembolizmi parnasizme uyarlıyorum. Romantizmi, naturalizmi… realizme uyarlıyorum. Modernizm anlayışını toplumcu-gerçekçi anlayışa uyarlıyorum.
”İnsan hayallerle de yaşar ama gerçekler hayalleri engeller.” diyorum. Gerçeklerin hayalleri engellediği yerde baskı vadır, birey özgür değildir. ”Baskılar hayalleri yıldıramaz.”

Ben hayalleri engellemeyen gerçeklerle yazmaya çalışıyorum.

Hasan

Burada her şeyden önce birilerine yardım etmek isterim. 🙂
Paylaşmak istediğim ilk şeye karar veremedim. Sanırım sizlerin yardımına ihtiyacım var. 🙂

Başlık bulmakta pek iyi değilimdir, aslında konu bulmakta da pek iyi değilimdir. Yazmak desen... hiç yok. Yazmıyorum ki zaten, sadece duygularımı söylüyorum. Sadece duygularımı kaydediyorum bir yere. Duygularım düşüncelerimi oluşturur, düşüncelerim beni. Beni yazılarım oluşturur, ben yazılarımı oluştururum.
Birçok alanda yazım var: Siyaset, hikaye, şiir, deneme, beste...
Yazılarımı her şeyi göze alarak yazarım. İlla ki yayınlanacak diye bir şey demiyorum. Dediğim şey şu: Yazdıklarımın arasında yalan olan bir şey yok. ''Gerçekleri herkesin görmesi için elimden gelen her şeyi yaparım.'' demek için yazıyorum. Gerçekler paha biçilmezdir. İyi ya da kötü, fark etmez. Gerçekler her zaman güzeldir. Gerçekçi olmak her şeyden güzeldir...
Avatar

Latest posts by Hasan (see all)

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Deneme · Felsefe · Hayata Dair · Psikoloji

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.