Ara 5, 2015
923 Views
0 0

Yolculuklar

Written by

“Yollar hiç çekilmezdi eğer, sonunda göreceğim kişiye vermeseydim değer.”

Her yolculuk başladığı yerde biter. Nereye gidersen git döneceğin yer hep aynıdır. Maalesef değiştiremezsin bunu. Ne kadar zorlarsan zorla, uğraş, çabala döneceğin yer bellidir. Değiştiremezsin. Ne kadar geciktirir isen geciktir dönüşü illaki geri döneceksin en başa, yolculuğun başladığı yere. Ve inan her yolculuk başladığı yerde, başladığı şarkıyla sona erer. Ne yaparsan yap değiştiremezsin bunu. Çaresi yoktur. Ne kadar değiştirmek istesen de bütün uğraşların boşunadır. Belki döndüğün yerde aynı kişileri bulamazsın. Belki azalırlar, belki çoğalırlar. Belki de sayı aynı kalır ama kişiler değişir. Belki de her şeyi bıraktığın gibi bulursun. Belki de en kötüsü döndüğün yerde bulduğun kişi aynıdır ancak bıraktığın kişiyle arasında dağlar kadar fark oluşmuştur. Değişmeyen tek şey vardır, o da yer. Hep aynı yerdesindir. Aklında, yolculuğun boyunca gözlerinin hep aradığı ama bir türlü bulamadığı şahıs vardır. O ne aklından çıkar ne de kalbinden. Ölene kadar orada kalacaktır o. Bir türlü uğurlayamazsın içinden.

Yolculuklar güzeldir ama tek başına çekilmiyor. Ya da tek başına bir başka oluyor be. Çok güzel yolculuklarım olmuştu tek başıma. Kafa dengi bir dostunla yaşadığın yolculuk paha biçilemez olur. Hele sevdiğin, aşık olduğun kişiyle çıktığın yolculuklarda yollar hiç bitmesin istersin. Bu böyledir. O kadar güzeldir ki o yolculuklar keyfini başka hiçbir şeyde bulamazsın. O yolculukların zevkini hayatta hiçbir şeyde bulamazsın. Ve en önemli yolculuklardan; sevdiğin, aşık olduğun kişinin yanına gitmek. Anlatılamayacak kadar güzeldir. Ayrılıkları hayatım boyunca sevemedim. Kelime olarak da sevemedim “ayrılık” lafını. O yüzden öyle demeyelim. Yolun geri dönüşü o kadar zor olur ki işkenceden daha beterdir. Dayanılmazdır. Ölümden bile ağırdır. Gitmek istemezsin ama gitmek zorundasındır. Her anı değerlidir onla geçirdiğin zamanın. Geri döneceğin aklından arada bir çıkar. Zamanın azizliğine uğrarsın, saatler saniyeler gibi akar gider. Geri dönme vakti yaklaştıkça her anın ne kadar değerli olduğunu hatırlarsın. Daha çok şey yaşamaya çalışırsın kısa zamanlarda. Ne kadar çok şey yaşarsan o kadar iyidir çünkü, bunu adın gibi bilirsin. Yaşadığın her anı hafızana kaydedersin. Geri dönerken bütün o anları hatırlayıp tekrar tekrar izleyeceksindir mutlaka.
Yolun sonunda seni bekleyen kişi senden daha değerli ise senin için, bütün yollar vız gelir tırıst gider. Bütün o yolculuğun yorgunluğu, stresi, çekilmezliği umurunda olmaz, olamaz. Çünkü yolun sonunda göreceğin kişiye değer. Bunu adın gibi bilirsin.

Ne demiş Yunus Emre:
yunus öldü diye sela verirler
ölen hayvan imiş, aşıklar ölmez

Aşıklar değil de, aşklar ölmez.

Sadece sana: Çok aradım seni Dünyamın En Güzel Kızı. Bulduğum zamanlarda çok hızlı kaybettim. Ama uzun zamandır bulamıyorum. Çok yoruldum be güzelim. Yollardan sıkıldım artık. Yolculuklardan, umutsuz arayışlardan bıktım. Ben artık sadece bekliyorum. Ve inanıyorum ki, elbet bir gün geleceksin. Gelmezsen de sorun değil. Amacım sadece beklemek için bir bahane bulmak. Seni sevdiğimi biliyorsun. Ama ben seni çok seviyorum be. Sevmek sorun değil de özlemek çok kötü. Seni görememek, nasıl olduğunu bilememek.

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.