Kayıt Ol
Nis 18, 2015
2259 Views
0 0

Adele

Written by

CYMERA_20150417_184535

21 albümü ile tanıdım onu. İçinde 2 ve 1 in çokça geçtiği yıl çıkardı 21 albümünü, 2011. Bazı şeylerin yıllar içinde değiştiğini anlayarak ve anlatarak. Adele yılların değiştirdiklerini fotoğraf albümüne dikkat çekerek göstermek istemiş albümde.

2’ler ve 1’lerin yılı. 1′ den 2 ‘ye  geçiş;  yükseliş, artış ya da önceliği kaybetme, 2’den 1’e geçiş;  belki yükseliş, belki azalış. Zaten albüm; kalp kırıklığı, kendini sorgulama ve affetmenin keşfi diye nitelendiriliyor. Önceki albümünde ve çalışmalarında “Country” tarzı müzik esintileri olsa da; bu albümde yoğun olarak İngiliz esintileri taşıdığı “Jazz ve Blues” ruhu olduğu söyleniyor. Beni bu albüme çeken mutlaka Bette Midler ve Sade etkisi.

Öyle bir kadın ki Adele; küçük yaşta yaşadığı babasızlığın acısını, Largo canlı performansı  “Don’t  You Remember” da önce sol gözünden dökülen göz yaşında yakalayabiliyorsunuz.  Canlı sahne performansını; elbette bir sanatçı için oldukça heyecanlı, yorucu ve çok çaba gerektiren  seyirci etkileşimi olarak nitelendirebiliriz. En başarılı canlı performanslarından biri “Royal Albert Hall” da sergiledi. Canlı performanslarından  bir diğeri ve en önemlisi 2013 yılında Oscar Gecesinde “En İyi Film Müziği”  ile Skyfall’da yaşattı sanatçı. Sanat eleştirmenleri  onun Oscar Gecesi  performansını tıpkı  “Ayağı kırılmış bir futbolcu gibiydi o gece” cümlesiyle dile getirdiler. Yüksek Adrenalin ve yanına yaklaştırmayacak kadar endişeli ve olağan üstü. Bu durumun albümün ilk çıkış şarkısı “Rolling In The Deep”le en üst noktada belirdiğini de ekliyorlardı o gece ki performansı için.

 

“Sky Fall” şarkısı  bir filme ait olsa da; bu şarkıdan yola çıkarak Adele  etkileyici sesi ve aldığı müzik eğitimi ile pozitif  korelasyon sağlayıp, dünya çapında dinleyiciyi etkilemeyi  iyi   bildi hep. Tüm video kliplerinin You Tube ‘da tıklanma rekoru kırması ve yapılan müzik, ses ve yetenek yarışmalarında onun şarkılarının en çok söylenilen şarkılardan olması bunun en önemli göstergelerinden. Adele  İngiltere Croydon Müzik Akademisi’ nde aldığı müzik eğitimi yanında,  müzik alanında bilimin en son geldiği nokta sayılan Elektronik Mühendislerinin uzun yıllardır çalıştığı Müzik Mühendisliği’nin destekleri ile şarkılarının üstünde çalışıyor. ( Bu alan Ses Mühendisliği olarak da adlandırılıyor. Ses ve teknolojinin uyumlu birleşimi olarak da nitelendiriliyor -Audıo Engineering-) Yapılan araştırmalara göre güçlü sözler ve çok güçlü bir müzik, beyine gönderilen sinyalleri etkiliyor ve bu İnsanoğlu’nun içinde olduğu modu etkiliyor. Elbette yorumlayıcının ses kalitesi de çok önemli. Kendisi bu durumu “Someone Like You dinleyen herkes gözyaşı döker ” şeklinde ifade ediyor. Şarkının Müzik mühendisliği tarafından çalışılmış olması dinleyen herkesi en derinden etkiliyor. Bunun yanında müzik otoriteleri Adele’ in ses aralığının kalp kırıklığı yaşayan şarkıları anlatmak için biçilmiş kaftan olarak ifade ediyorlar. Bu tezi de “Rolling In The Deep” ile destekliyor sanatçı (Daha derine ve belki derinden). Hepsinin ötesinde  Şanzelize’de bir sokak yürüşü ile gerçekleştirdiği video klibi tüm romantikliğini gözler önüne seriyor ” Someone Like You” nun. Elbette onu taklit eden daha sonraki pek çok video klibini geride bırakarak.

“Never mind I’ll find someone like you, I wish nothing but the best for you… ” (hiçbir şey dilemiyorum, senin için en iyi olandan başka) zaten çok şeyi açıklıyor bu sokak yürüyüşünde .

“Chasing Pavement”  21 albümünden olmasa da;  başka bir  sokak yürüyüşünde, seven iki bedenin ölse bile ruhlarının sergilediği sanatı görsel olarak ve sözleri ile de ifade ediyor. “Söylediğim sözler yeterli değil elbet ama sokakta bir çöp de değil” diyerek. Aynı şekilde “Hometown Glory” bu albüme ait olmasa da sanatçının geçmişini, yanaklarında biriktirdikçe  derinleşen kederi ve Annesiyle paylaştığı  acılarının doldurduğu gamzesinden okuyabiliyoruz.

” One And Only ” kendisine sorulduğunda, evine misafir ettiği televizyonculara verdiği demeçte: “Bunu bir kız arkadaşım için yazdım. Garip biliyorum ama  insan bazen böyle hisseder” diyor. You One and Only. (Belki Türkçe’ye çevrilmeyecek kadar teklik ifade ediyor şarkı)

“To Make You Fell My Love” şarkısının video klibinde sadece kalbi olan ve bunu hissetmemizi isteyen  bir kadın sergiliyor Adele. Şarkı aslen Bob Dylan’a ait. Daha önce pek çok kere yorumlanmış.Amy Winehouse bunlardan biri.Otoriteler Adele’in yorulamada en az onun kadar başarılı olduğunu belirtiyor. Arka fondaki piyanonun ve vokalleri sayesinde şarkıyı yorumlarken Adele’in şarkıyı parlattığını belirtiyor.Zaten Adele Royal Albert Hall’da canlı performansında şarkıyı Winehouse’a gönderiyor tüm ışıklarla.

Kilolu görünümünü çok dert etmese de şarkı sözlerinin içinde damak zevkini, lezzeti de sevda ile birlikte dahil ediyor olması oldukça dikkat çekici. Sevgiyle yemek yemek bile elbette ruha ilaçtır.

 

Adele’den bana kalanlar:

-Son başlayana kadar geçmişi affetmek istiyorum.

-Ne zaman seninle yalnız olsam;

Bütünmüş gibi, evimdeymiş gibi, genç gibi, eğlenceli gibi, özgür gibi, temiz gibi hissettiriyorsun.

Senden ne kadar uzakta kalsam da, ne söylesen de  hep seni seveceğim.

Çünkü seni seviyorum.

(I Will always love you cause I love You)

-Yağmuru tutuşturdum.

Yüreğim güçlüdür ama ellerim çok zayıf…

-Seni neden sevdiğimi hatırlamıyor musun? Bir kere daha beni hatırla. Beni hatıralarından tamamen silmeden önce…

Ayrıca;

“Make You Fell My Love” ve “One and Only” tamamı…

Dip not: Adele’ i ilk dinlediğimden beri kendime çok benzetiyorum. Melankolisini ve sevdasını. Albüm hakkında araştırırken asıl çıkış noktasının terk edilmişlik olduğunu buldum. Çok küçük yaşlarda babasınca, 21 albümü öncesi sevgilisi tarafından. Hepimiz biraz terk ettik ve terk edildik galiba. Her şey silinse de gözlerindeki ve özellikle gülüşündeki hüznü silinmiyor insanın. Yıllardır o şarkıları ben söylüyor gibiyim, onunla birlikte, onun yerine. Zaten aradığımız bir dizeyi bulmak için okumuyor muyuz bir şiiri ya da tınıyı bulmak için dinlemiyor muyuz şarkıyı? Bir romanı da tek satırı bulmak için. Yani kendimizi…

eylulokay

Bir deniz deliliği yaşıyorum.
Avatar

Latest posts by eylulokay (see all)

Article Categories:
Eleştiri · Hayata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.