Kayıt Ol
Eki 4, 2018
573 Views
0 8

Çocuk

Written by

Bütün gerçek ancak bir çocuğun anlayabileceği kadar basittir. Çünkü çocuk ön yargısız yaklaşır. Bir yetişkin de davranışsal ve düşünsel bilgiye sahip olduktan sonra ön yargısız olabilirse, çocuğun objektifliğine erişebilir.

Ancak bunu yaparken nasıl düşündüğünü de sorgulamalıdır. Öğrendiği bir kalıp üzerinden mi düşünüyor. Yoksa tamamen öğretilerden bağımsız ve saf bir kanıya mı varıyor. Günümüzde en fazla yapamadığımız şey bu herhalde. Hepimiz birer birey olduğumuzu iddia ediyoruz, kendi iyiliğimizi en iyi kendimizin bildiğini ve kendi kararlarımızı da yine kendimiz alabileceğimizi savunuyoruz. Ama nedense aldığımız kararlar ve savunduğumuz fikirler hep başkalarının fikirleri, yaşadığımız hayatlar başkalarında özendiğimiz hayatların mümessili ve bizler iddialarımızın boş olduğunu bile anlayamayacak kadar meşgulüz, düşünceliyiz, bir koşuşturmanın içindeyiz.

İnşallah boşa koşuşturmuyoruzdur.

Çocukluk bilgisizlik ve anlamazlık çağı değil, yetişkinlikle kıyaslama yapmak için verilmiş bir lütuftur. Kendi çocukluğumdaki düşüncelerimden örnek vermek gerekirse, hayal gücüm ve içimdeki iyilikle öyle iyi ve sorunsuz bir dünyada yaşadığımı sanıyor, yetişkin olduğumda bu dünyanın bana daha da güzellikler sunacağını ve daha da mükemmel olacağını tahayyül ediyordum. Oysa çocukluktan çıkış, gençliğe giriş dönemimde bu inancım yüzünden büyük hayal kırıklıkları yaşadım ve çok hata yaptım.

Küçükken tek derdim, beni kimsenin dinlememesiydi. Büyüdüğüm zaman beni dinleyip “insan yerine koyacaklar” diyordum. Oysa büyümüş olmama rağmen insan yerine konulmayınca, sadece paranın insana değer kazandırdığı bir dünya olduğu gerçeğiyle rastlaştım, çarpıştım, çarpıldım. Üstelik dinliyor gibi yapıp, şartların eşit olmadığı bir anı kollayıp, insanı sırtından vuruyorlardı. Yani küçükken en azından riyakarlık görmüyordum.

Çocukluğun mutluluğu da tamamen kendi iç dünyasından kaynaklanıyordu elbette. Yetişkin olmayı çıkar ve para peşinde koşturmak olarak gören hiç kimse mutlu olamaz. Çünkü parayı ya da menfaati kovalarken hayat akmaya devam eder. Güzel şeyler terk eder, iyilikler azalır azalır ve yok olur.

Büyüdüğümüzde işin içine hırs girmeseydi, paylaşmayı ve sevmeyi unutmasaydık dünyamız çok daha yaşanabilir bir yer olabilirdi.

Yazımı beğendiyseniz benzer bir yazı için tıklayınız.

Sevgilerimle

 

Takip et!

Rümeysa Sarıarslan

Merhaba,Hayatımızın çoğunu bir sis perdesi ardından yaşıyoruz. Kişisel aydınlanmamızı yaşayacak kadar şanslı ve gelişime açık biriysek, hayatın daha gerçek bir versiyonunu keşfediyoruz. İşte bu gerçeklik daha ne kadar öteye ulaşabilir! Bunu merak ediyorum. Bu merakı birlikte paylaşalım, keşfedelim ve en güzelini, en iyiyi deneyimleyelim! Sevgiler.
Rümeysa Sarıarslan
Takip et!

Latest posts by Rümeysa Sarıarslan (see all)

Article Categories:
Aforizmalar · Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.