Kayıt Ol
Eki 13, 2018
314 Views
0 0

Değişimin kilidi ergenlik

Written by

 

Çocukluktan yola çıkarak ergenliğe açılan kapıda birey olarak anne ve babaların belli görevleri vardır.Erkek ya da kız her iki çocuk arasında fark yoktur.Bende erkek çocuk olarak bu süreci çok değişken ruh haliyle geçirmeye çalışan bir genç var.

Günü, gününe değil saati, saatine uymuyor . Bazen çok büyük sabır bazen de çıldırma noktasında sinir yapıyor. Ancak kontrolle kızgınlığı ve inadı sürdürmeden en kısa süreçte toparlanıp yolumuza devam ediyoruz.

Bu yıl birde Yks denen süreçte eklenince yüksek gerilim hattı gibiyiz.   Anlamaya çalışıyorum çünkü süreç zor ,  başarmak için disiplinli çalışmak gerekiyor.  Motivasyon birincil görevimiz olmalı . Hadi derken dahi yumuşak ses tonu ile uyarıcı olmadan yönlendirici bir tavır sergilemeliyiz. Yoksa sonuç bomba gibi düşüyor evin içine…

Çocukluktan henüz çıkmış . Gençliğe adım atmanın verdiği heyecan ve arayışın üzerine birde sınav stresi eklenince iyice karman çorman ruh haline bürünebiliyorlar. Ergenliği ,Yengeçlerin kabuk değiştirme evresi gibi sıkıntılı,karmaşık,duygusal,asabi  daha çokta yardıma muhtaç durumların oluştuğu dönemlerine benzetirim. Çünkü Yengeçler de kabuk değiştirme dönemlerinde, zayıf ve gelecek her duruma karşı güçsüz olurlar diye okumuştum.

Çocuklarımız da her ne kadar öfke kontrolü yokmuş gibi davransalar da  oysa ki masumiyetten ayrılırken, değişen hormonlarıyla bile baş edemezken,durumlarını belli etmemek için değişik tavırlar sergilerler.  Ben büyüdüm edaları tabi bu tür davranışların hepsi gösteriş , çünkü içlerinde kaybetmek istemedikleri el üstünde tutulan çocukluktan ayrılmanın verdiği sıkıntılarla uğraştıkları için dışarıya hırçınlıkla cevap veriyorlar.

Zorlama Kolaylaştır

Güzel yarınlara,güzel gençler hazırlamak için ve şu süreçte onları kaybetmek yerine kazanmak için , zorlayan süreçler yaşasak dahi onların penceresinden tabii ki ölçüyü kaçırmadan bakıp sıcak yaklaşımlarla hayata hazırlamalıyız. Evden kaçırdığımız nokta da dışarıda huzur bulacağını zannederse çocuklarımız,yarınımıza ümit beslememiz daha güç olacaktır.

Unutmamalı bizden olanı tenkit ederken önce kendimizi sınamalı ki birlikte güzel,başarılı ve daha sağlıklı yaşam elde edip daha az sıkıntıyla ebeveynler ve çocuklar olarak mutlu büyümeyi başarmalıyız.

Hamdım,piştim,oldum seviyesine gelmek için anlayışı sabırla harmanlayıp zoru kolaya çevirip ve çocuklarımızın en güzel hediyeler olduğunu unutmadan daha da çok sevgiyle beslemek bana göre en güzel yarınlara ışıktır.

Beynimle,hormonlarımın savaşmayı değil de, yer değiştirmeyi seçtiği ,geçirdiğim en hassas dönemime denk gelen yaşamdır ,ERGENLİK.…https://ahsapblog.com

Sayfalar

Nafiye Demirbas

Söz etkilidir.Kalemin kağıda etkisi ,sözle birleşince kalıcıdır.
Avatar

Latest posts by Nafiye Demirbas (see all)

Article Categories:
Blog Tanitim · Psikoloji · Yaşam

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.