Kayıt Ol
Ara 2, 2013
3833 Views
0 0

Dinde Zorlama Yok-sa..

Written by

Madem dinde zorlama yok, madem ki İngilizce dersi zorunlu ders, madem ki DİN dersi beden eğitimi, müzik derslerii gibi mecburi, o halde okullarda Hristiyanlık dersleri de verilsin, Budizm dersleri de verilsin, toplumda kabul edilen tüm dinler ders olarak verilsin!

Nasıl olsa donumuza kadar İslamiyete inanmayan insanlar tarafından giydiriyor, moda’mız onlara uyduruyor, yılbaşını onlarla birlikte kutluyoruz, Madem ki! Biz müslüman toplum olarak tüm dünyaya KURBAN BAYRAMI ya da RAMAZAN BAYRAMI‘nı kutlatamıyorsak! Bizde hem toplum, hem yapısal, hemde beyin olarak, bir hristiyan ne hissediyor ve ne yaşıyorsa aynısını hissedip tamamen yaşamalıyız.

Doğuyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz, gelişirken okula gidiyoruz, mezun oluyoruz, iş hayatına atılıyoruz, evleniyoruz, çocuk sahibi oluyoruz, çocuğumuzu; kreşe gönderiyoruz ya da evde bakıyoruz, Ortaokula gönderdiğimiz andan itibaren İngilizce çocuklarımıza okulda ders, ülkemizde ise kariyer açısından büyük bir eksiklik olarak karşısına çıkıyor.

Çevremizi incelediğimiz zaman, televizyon programlarında, hayatımızın her hangi bir yerinde müslüman olmayan insanlara ait bişeylerle yaşıyor, onların ürettiği, düşündüğü, en azından tasarladığı bir takım araç ya da gereçler ile hayatımızı sürdürüyoruz.

Alışveriş merkezlerinde toplum üzerinde büyük etki bırakmış logolu pantolonlar ya da t-shirtler tercih ediyor, daha da büyüğü belli bir ülkeden geldiği için tercih ettiğimiz kıyafetler de oluyor. İşin en komik tarafı ise giydikleri pantolonlar, çantalar, elbiselerde Amerikan Birleşik Devletleri’nin bayrağını taşıyor.

Onu da geçelim, çocuğumuzun ”daha iyi” bir eğitim alması için yurt dışına gönderme planları yapıyor ve genellikle gönderiyoruz.

Yani müslüman insanların topluluğu olan ülkemiz Yahudiler, Hristiyanlar, ve diğer din mensupları tarafından mecbur bırakılmışcasına yaşamakta..


Bütün bunları yapıyoruz ya da yaşıyoruz diye okullarda çocuklarımıza Hristiyanlık dersi ya da farklı bir din dersi daha ek olarak vermek zorundamıyız?

– Bence gerekli değil fakat, yetişen nesilin İslamiyet ile diğer dinler arasında ki farkları daha net bir şekilde fark edebilmesi için ya da isteyen çocuk, kendini geliştirirken gerçekler ile karşılaşması doğru olabilir.

Sonuçta dinimizde zorlama yoktur her müslüman ailenin çocuğu müslüman olarak yaşayacak diye de bir kaide yoktur, herkes ne yaşıyorsa, neye inanıyorsa bunu bilerek yapması ve yaşaması en mantıklı ve en sağlıklı olanıdır.

Bugün ülkemizde yaşyan çoğu müslüman aileler çocuklarına doğru bir şekilde islamiyeti aşılayamadıklarından kaynaklanan sonuçların esirini yaşamaktadırlar.

Saygılarımla..

dinde-zorlama-yoktur_1341339577

Himmet Miraç Sağlam

Erciyes Üniversitesi Radyo ve Televizyon Mezunu, Gazeteci, Televizyoncu, Köşe yazarı,
`Köşe Yazarı` - Doğru fikir, Doğru hayal ve doğru strateji, İyi bir network ve MyOrtak

Mayor of Bursa

İletişim: msaglam23@gmail.com
Avatar

Latest posts by Himmet Miraç Sağlam (see all)

Article Categories:
Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.