Kayıt Ol
Eki 3, 2016
1155 Views
1 0

Direnişin Girizgâhı İtiraz

Written by
Recep Can

Latest posts by Recep Can (see all)

Bizim gönlümüz, derin mahcubiyet ve hazin mağlubiyetler toplamı. Hayatta hiç bir kavgadan kaçmayan gözleri mevzu çıkmasın diye sessizce uzaklaşıyor bakışlarından.. Yâri bazen dini, bazen vatanı, bazen sevdiği kadın olarak tecessüm ediyordu adama. Ekseriyetle zemini kayganlaşan, tarifi zorlaşan bir yıkım süreci..

Olaylara Namık Kemal’in perspektifinden bakıyoruz;

‘’Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin;

Dönersem kahpeyim millet yolunda bir azametten!’’

Yarım kalmış yaşanmamışlıklar üzerinde bir gelecek inşa etme girişimi, hiç tutturduğu görülmesede iddiadan anladığı söylenir hep Ömer abinin.. Mesafeler adedince sigaraya sarılıyordu. Üç dal sonra okula varacak fakat paketinde iki dal kaldığından ağır çekim yapar genç adam tıpkı dönerle ayranı eş zamanlı bitirme fantezisi, rasyonaliteye kafa tutan adamlarız..

Direnişin girizgâhı itiraz, taşlarla meydan okuyoruz kendimize meselenin özünde sevmekten, sevilmekten, düşünmekten korkuyoruz.  Yerli malı değiliz, hakikatimize hormon bulaştı dünyanın en bilge milleti kendine hakaretten ne zaman vazgeçecek sahi?

Fatalizmi doruklarda yaşayan adamlardan uzak durmayın hatta yakasını yırtana kadar yapışın, yapışmayı çok iyi bilir modern Türkiye’nin son demleri.  Duygularımız ‘’milkshake’’ takılıyor bugünlerde, ömrümüzü sıkıntılar silsilesini kucaklamakla vazifeli bir zabıta olarak görmemiz yokluğa aşık olma akrobasisi, dramatik belgeseller seviyoruz. Son çeyrek yüzyılın en büyük sosyolojik problemi dinleyemiyoruz.

Racon bilen, fikre bilenen insanlara hasretiz vesselâm..

Article Categories:
Blog Tanitim · Kurgu

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.