Kayıt Ol
Haz 2, 2016
1266 Views
0 0

Dünya ile bir sıra yıldızlar arasındaki mesafeler

Written by

Kutup yıldızı Dünyadan 45 ışık yılı uzaklıkta yerleşiyor. Akrep burcuna dahil olan yıldızlardan biri (araplar bu yıldıza “kalbül-akrep” akrebin kalbi derler) Dünyadan 173 ışık yılı mesafesinde yerleşiyor.
Oğlak burcu Dünyadan 472 ışık yılı mesafesinde yerleşiyor.Bu o demektir ki, oğlak burcunda bugün gözlemlediğimiz ışık Amerikanı keşfeden Kolumbun döneminde ondan ayrılmıştır.
M 13 galaksisi bizden 23000 ışık yılı uzaklıktadır.
Andrometa bulutu 1700000 ışık yılı kadar bizden uzaklıkta yerleşiyor.
M 3 galaksisi 1800000 ışık yılı mesafesinde bizden uzaklıkta yerleşiyor.
Çift yıldız galaksisi 8800000 ışık yılı kadar bizden uzaklıkta yerleşiyor.
Büyük Ayı burcunun yukarı hissesindeki Mitzar yıldızının yakınlığındaki galaksi 8800000 ışık yılı kadar Dünyadan uzakta yerleşiyor.
Gözükmesi mümkün olan en uzak galaksilere geldikteyse, kaydetmek gerekir ki, onlar bir kaç bin milyon ışık yılı kadar bizden uzakta yerleşiyor.
Fransanın ilmi haber ajanslığının verdiği bilgiye esasen 5000000 ışık yılı kadar uzaklıkta bir sıra galaksiler aşikar olmuştur.Doktor Donalt Hanri Borter yazıyor:

“Semadan çektiğimiz ve şu anda elimizde olan resimde öyle yıldızlar gözüküyor ki, resimde yansımış onların buraktığı ışık bir kaç milyon yıl önce yıldızlarından ayrılmıştır.”

kaynak: kainatda.blogspot.com

Fatima Valizadeh

Bilimle ilgileniyorum.Astronomi,bioloji,fizik ve diğer bilimler hakkında kendi özgün makalelerimi yazıyorum.Yazılarım için sitemi ziyaret edebilirsiniz.
Avatar

Latest posts by Fatima Valizadeh (see all)

Article Categories:
Bilim Kurgu

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.