Kayıt Ol
Mar 6, 2018
1782 Views
0 0

Modern teknolojinin avantajları ve dezavantajları üzerine

Written by

Günümüzde teknoloji çok önemlidir çünkü hemen herşeyde teknolojiyi kullanırız. Her şeyin olduğu gibi teknolojinin de avantajları ve dez avantajları vardır.

Teknolojinin avantajları nelerdir?

Bugünün dünyasında insanlar, televizyonlar, cep telefonları, bilgisayarlar ve diğer teknolojiler olmadan yaşamayı hayal dahi edemezler. İstinalar olduğunu kabul ediyorum. Bu teknolojiler insanların yaşamlarında yavaş yavaş önemli bir rol oynamış ve nihayetinde yaşantılarının vaz geçilmez bir parçası haline gelmiştir. Teknolojiyi anlamak için getirdiği avantaj ve dezavantajları bilmek gerekir.

Birincisi, teknolojinin evrimi, insanlara çeşitli nedenlerden dolayı faydalıdır. Tıbbi olarak, teknoloji daha çok hasta kişiyi tedavi etmeye ve dolayısıyla birçok hayat kurtarmamıza olanak sağlar. Zararlı virüslere ve bakterilere karşı savaşabilir.

Bilgisayarın icadı çok önemli bir noktadır. Böylece iletişim artar ve şirketler yabancı ülkelerle daha kolay iletişim kurabilir. Araştırma da basitleştirilmiştir.

Şirketler için teknolojik ilerleme zamandan ve dolayısıyla paradan tasarruf sağlamaktadır. Borsalar özellikle internet ile daha hızlıdır. Alım ve satımlar artık kolaylaştırılmış ve dünya çapında mümkün hale gelmiştir.

Teknoloji, dünyadaki hemen hemen her sanayinin üretkenliğini de arttırmıştır. Teknoloji sayesinde, bankalar yerine sanal para ile ödeme alabiliyoruz.

Daha yakından izlendiğinde, her gün yeni şeyler keşfedildiği ve bu keşiflerin hayatımıza çok kısa sürede etki ettiği görülecektir. Örneğin radyo dalgaları keşfedildiğinde çok kısa sürede radyo yayınları başlamıştı. Sizce de bu hayatımızda çok büyük bir değişim değil midir?

Benzer şekilde bu durum televizyon ve elektrik için de geçerlidir.Birileri elektriği keşfetmeseydi bugünün eğlence dünyası ne halde olurdu düşünmeye çalışın.

Modern endüstriyel dünyada, makineler tarımsal ve endüstriyel işlerin çoğunu gerçekleştiriyor ve üretim artışı sağlıyorlar.

Teknoloji, günlük yaşamı her geçen gün iyileştiriyor; fiziksel depolama birimlerini sanal depolama bankalarına ve daha fazlasına taşımaya olanak tanıyor. Zamanın bilim insanları teknoloji sayesinde astronotları aya bile gönderebildiler. Teknolojik gelişmemizin kısa tarihi yakın gelecekte neler yapabileceğimizin şaşırtıcı bir örneğidir.

Teknolojinin dez avantajları nelerdir?

Öte yandan, modern teknolojinin gelişimi yeni teknolojiye bağımlılık gibi dezavantajlara da sahiptir. Bağımlılığın bir sonucu olan, ancak ondan daha korkunç olanı ise; insan artık düşünmek zorunda değil. Hesap makinesi iyi bir icat dahi olsa, insanı zihinsel hesaplama yapmaktan ve hafızasını çalıştırmaktan alıkoyuyor. İnsan kaynaklarının giderek gerilemesi işsiz insanların giderek artması demek. Bu bir çok alanda kas gücü yerine kullanılan makinelerin yarattığı bir sonuç. Peki ya insan zihninin yerini alacak olan teknoloji? Kas gücünü makinelere emanet etmek korkutucu olmayabilir. ancak söz konusu beyin gücümüz olunca bu, kulağa çok rahatsız edici geliyor.

Her bilimsel gelişmenin felsefi bir sonucu vardır. Örneğin evrimi keşfetmiş olmamız, nereden geldiğimiz sorusunun binlerce yıllık alevini fazlasıyla harlamayı başardı. Peki ya teknolojik gelişmelerin kaçınılmaz olarak yarattığı olumlu ve olumsuz sonuçlar?

Elbette atomu parçalayıp, atom altı parçacıklara ulaşmak inanılmazdı, ancak bundan bir bomba yapıp, insanların üstüne bırakmak, korkunç. İşte teknolojinin bizim için yarattığı kaçınılmazlık budur. Ve insan bu kaçınılmazlığın yarattığı dayanılmaz ağırlığı taşımakla lanetlenmiş gibi.

Article Categories:
Teknoloji

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.