Oca 29, 2015
1216 Views
0 0

OBLOMOW (DENEME)

Written by

OBLOMOW
Herkesin her zaman düştüğü hataya düşmeyip Oblomow’u eleştirmeden önce kendi OBLOMOWLUK’luğumuzu değerlendirmeliyiz. Oblomow hedefe giden yolda hiçbir mantıklı neden yokken kendi hayal dünyasında hedefi olduğundan zormuş gibi görüyor ve başlama şevkini kendisinde bir türlü bulamıyordu. Bir işe başlama şevki gelse bile geldiği gibi gidiyordu. Bizde bazen oblomowluk bataklığına batmıyor muyuz bir işi erteleyebildiğimiz kadar erteliyor daha sonrada unutup geçiyoruz.
Oblomow bizim kültürdeki tabiri ile bir toprak ağasının oğlu olarak dünyaya geliyor. O dönem için dünyaya gelinebilecek en iyi yer. Hiç bir şey yapmadan bir emek vermeden soylu diye tabir edilen bir sınıfa ait oluyorsunuz. Oblomow’un belli bir yaştan sonra kendi ayaklarının üstünde durulmasına izin verilseydi beklide durum bu kadar vahim olmayacaktı. Oblomow ailesi ilya ilyaçte he insanda doğuştan gelen bir işi yapma arzusunu yani ilya ilyaç ‘ın EGO ‘sunu bu kadar köreltmişlerdi ki geriye bir şey kalmamış gibiydi. Oblomow hayatı boyunca bir bebek gibi birilerine bağlı olarak yaşadı durumun böyle olmasında ailesini pay çok büyük.Bir birey kişiliğini kendisi belirlemeyip tamamen ailesi ve toplum tarafından şekilleniyorsa tercih hakkı tanınmıyorsa o bireyin zamanla Oblomowluk bataklığına batmansına şaşmamalı.
Oblomow 32 yaşına gelmesine iyi bir eğitim almasına ve çiftlikten taşınmasına rağmen nefes almak dışında bütün gereksinimleri başkaları tarafından görülüyordu. Açıkçası bu durumu oldum olası tuhafıma gitmiştir.Gerek tarihi filmler olsun gerek Oblomow romanında olsun soyluların zenginlerin başkalarına bu kadar bağlı yaşamaları çok ilginç.bu durum o kadar komik ki herkese ve her şeye gücünün yeteceğini düşünen soylular nasıl oluyorsa kendi elbiselerini giymekten bile aciz oluyorlar.Yazık.
Oblomow ‘un neden bu kadar miskin vurdumduymaz tembel diye soracak olursak galiba cevap nesillerdir devam eden Oblomow ailesinin yetiştirme tarzı ve Oblomowka’nın kendisinde.İlya İlyiç ailesi kendileri nasıl yetişmişse oğullarını da öyle yetiştirmişlerdi.
Andrey bir alman baba tarafından büyütülen ve alman disiplini alan bir Biray Oblomow’un aksine o kendi önüne engel koymuyor bilakis engelleri kaldırma cesaretini gösteriyor.
Bu dünyada Oblomow gibi her şeyden bir haber yaşamakta Andrey gibi en basit tanımı ile modern yaşamak da Taranty ve İvan metveyeviç gibi çalak olmakta Zahar gibi gri bir kişiliğe sahip olmakta bir seçenek.Önemli olan doğru karar verip verdiğimiz kararların neye mal olabileceğine dikkat etmek.
Olga ve Agafya Oblomow’un hayatına girerek ki farklı etki yarattı.
OLga Oblomow ‘daki potansiyeli görüp ona aşık oldu hada aşık olduğunu sandı.Olga Oblomow’daki sönmeye yüz tutmuş hayat ateşini yakmaya çalışsa da başarılı olamamış sadece bir parlamadan sonra ateş tamamen sönmüş.
Agafya ise Oblomow’un hayat ateşini yakmaya çalışmamış onu olduğu gibi sevmiş.Agafya öyle alevli bir aşk peşinde yada hayat peşinde değil.Onu Oblomow’un içindeki sonmuş küller yetiyordu.
Olaya biraz daha geniş bakarsak yazarın romanı yazma nedeni eski ve yeni Rusya’yı kişiler üzerinden temsil etmiştik Oblomow bir göl gibi iken ki bu eski Rusya oluyor bir nehir gibi dolu dizgin akan her şeyin üstesinden gelen Andrey yeni Rusya yı hayallerdeki Rusya yı temsil ediyor

ALİFIRAT DEMİR

Article Categories:
Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.