Kayıt Ol
Haz 6, 2019
284 Views
1 0

Olympus Mons, Mars’taki Olimpos Dağı

Written by

Yüksekliği 26.823 metre. Güneş sistemimizin en yüksek dağı. Bir volkanik dağ.

Everest 8.848 metre ile dünyanın en yüksek dağı. Deniz tabanından yüksekliği ile en yüksek dağ ise Mauna Kea Hawaii takım adalarındaki bir volkanik dağ. Okyanus tabanından yüksekliği 10. 000 m Dünyanın en derin yeri ise Mariana Çukuru yaklaşık 11. 000 metre derinlikte.

Everest artık bir çöplüğe dönmüş durumda aynı şey Mariana Çukuru için de geçerli en son yapılan dalışta bir naylon şeker jelatini görülmüş.

Dağlar insanlık için hep kutsal mekanlar olmuş, somut düşünmeyi seven beynimiz büyüklük ile güçü özdeşleştirdiğinden ve güçten de korktuğu için onu zararsız kılma yolu kutsallaştırmayı seçmiş olabilir. Anlamadığı her şey insan için korku kaynağıdır, bu korkuyu yönetmenin en kolay yolu da onu kendi tarafımıza çekip onu kutsayarak zararsız hale getirmektir.

Bu yüzyılın sonuna doğru -iyimser tahmin 2050’den önce- insanlı Mars yolculuğu gerçekleşmiş olacak.

Mars bilim ile ilgilenen her insanın radarında tutması gereken bir gezegen. Jüpiter’in iki uydusu IO ve Europa’yı da eklemek lazım . Dünya dışı yaşam olasılığı olabilecek iki uydu.

Bu arada Çinliler Ay’da patates filizlenmesini gerçekleştirmiş durumda.

Bayram havası bitti. Kendimize yaratıcı fikirler üretebilmek için kutunun dışına çıkıp bilimle kalmak gerçek. Bilim hayatlarımıza çoğunlukla pozitif katkısı olan en önemli insan uğraşı. Arasıra insanın aç gözlülüğü ve güç tutkusu onu yoldan çıkarsa da aklımızın sığınabileceği en verimli alan.

Akıl ve bilimden geçmeyen bir hayat size dersini, bir mars iki ters olarak öğretir. İyi bir hayat için bilim öğrenmek bir zorunluluktur.

Kaynak: https://www.facebook.com/yucellkalem

Genç Yazı Editör

Keşfedilme süreçlerinde,Hikaye-Öykü,Şiir, Roman, Deneme yazan Kağıt kesikli parmakların Şans faktörüne olan ihtiyacı minimuma indiriyorokutuyoruz.
Genç Yazı Editör
Article Categories:
Bilim

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.