Kayıt Ol
Kas 27, 2018
488 Views
0 0

Son 10 Yılın En İyi 30 Bilim Kurgu Filmi

Written by

Sinema teknolojileri ve bilimin hızla gelişmesiyle birlikte gittikçe kusursuzlaşan filmler izliyoruz. Son yıllarda gerek konuları, gerekse görsel kaliteleriyle sınırları zorlayan son 10 yılın en iyi 30 bilim kurgu filmini gencyazi takipçileri için tarih sıralamasına göre spoiler vermeden derledik.

“İyi film” izlemeyi seven ve özellikle bilim kurgu severlere tüm filmleri izlemesini tavsiye ediyoruz

Kabuktaki Hayalet, Rupert Sanders tarafından yönetilen ve senaryosu aynı adlı Japon mangasından Jamie Moss, William Wheeler ve Ehren Kruger tarafından uyarlanan Amerikan bilim kurgu, suç ve aksiyon filmidir.

Logan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics’in kurgusal karakteri Wolverine’den uyarlanan süper kahraman filmidir.

Prometheus yolcuğunun ardından Covenant ismindeki bir gemiyle yeni oluşan ekip uzayın derin noktalarına doğru yeniden yola çıkarlar. Ridley Scott, Alien’da kendi yarattığı evrene, Prometheus ile başlayan yeni üçlemesinin ikinci filmi olan Alien: Covenant filminde Michael Fassbender, Katherine Waterston, Demian Bichir ve Billy Crudup gibi isimler yer alıyor.

Doktor Strange,Scott Derrickson tarafından yönetilen, Marvel Comics’in aynı adlı çizgi roman karakterinden uyarlanmış, bilim kurgu, aksiyon, macera türlerindeki süper kahraman filmidir.

Uzay Yolcuları,Chris Pratt ve Jennifer Lawrence’ın yer aldığı, Morten Tyldum tarafından yönetilen ve senaryosu Jon Spaihts tarafından yazılan ABD yapımı bilim kurgu-macera filmidir.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, Gareth Edwards tarafından yönetilen ve görsel efekt yönetmeni John Knoll’dan gelen bir fikir ile Gary Whitta ve Chris Weitz tarafından yazılmış olan ABD yapımı bilim kurgu filmidir.

Geliş, Denis Villeneuve tarafından yönetilen ve senaryosu yazar Ted Chiang’in Story of Your Life adlı kısa hikâyesinden Eric Heisserer tarafından uyarlanan ABD yapımı bilim kurgu filmidir.

X-Men:Apocalypse, Marvel çizgi romanlarındaki karakterlerden oluşmaktadır. 2014’te vizyona giren X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filminin devam filmidir.

Marslı, Ridley Scott tarafından yönetilen ABD yapımı bilim kurgu filmidir. Drew Goddard tarafından yazılan senaryo, Andy Weir tarafından 2011’de yazılan aynı adlı romandan uyarlanmıştır.

Self/less, başrolerini Ryan Reynolds ve Ben Kingsley’nin paylaştığı, yönetmenliğini Tarsem Singh’in yaptığı ABD yapımı bilim kurgu filmidir.

Çılgın Max serisinin dördüncü filmi olan Mad Max: Fury Road, George Miller’in yazıp yönettiği, Avustralya yapımı post apokaliptik türündeki bilim kurgu, aksiyon filmidir.

Terminatör: Genisys, Alan Taylor’ın yönettiği, Laeta Kalogridis ve Patrick Lussier tarafından senaryosunun yazıldığı ABD yapımı bilim kurgu aksiyon filmidir. Terminator serisinin beşinci filmidir.

Karınca Adam, aynı adlı Marvel Comics çizgi roman serisinden uyarlanmış, Peyton Reed tarafından yönetilen, ABD yapımı bilim kurgu filmidir.

Ex Machina, Alex Garland tarafından yazılan ve ilk yönetmenlik denemesi olan İngiltere yapımı bilim kurgu, psikolojik gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno ve Oscar Isaac yer alıyor.

Lucy, Luc Besson’un yönettiği ABD yapımı Fransız bilim kurgu filmidir. Film, standart bir insanın beyninin yüzde 10’unu kullanabildiği sözde-teorisinden yola çıkarak, bu oranın artması durumunda elde edebileceği güçleri ve yapabileceklerinin sınırını sorguluyor.

Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilim kurgu türündeki ABD yapımı filmdir. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer alıyor.

Predestination, Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilen, Avustralya yapımı bilim kurgu filmidir. Filmin başrollerinde Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor yer alıyor.

Evrim, Wally Pfister’in ilk yönetmenlik denemesi olan ve senaryosu Jack Paglen tarafından yazılan, ABD yapımı bilim kurgu aksiyon gerilim türündeki film. Başrollerinde Johnny Depp, Rebecca Hall ve Morgan Freeman yer alıyor.

Başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt paylaştığı Yarının Sınırında, Doug Liman tarafından yönetilen ve senaryosu Hiroshi Sakurazaka’nın 2004’de yayınlanan All You Need Is Kill adlı Japon light novelinden uyarlanan ABD yapımı bilim kurgu, aksiyon filmidir.

Marvel çizgi romanı X-Men’den uyarlanan 7.film XMen: Geçmiş Günler Gelecek, Bryan Singer’ın yönetmenliğini yaptığı bilim kurgu fantastik filmdir. Bryan Singer’ın yönetmenliğini yaptığı 3. XMen filmidir. Filmin en büyük özelliği 2000 yapımı X-Men filminin ve 2012 yapımı X-Men: Birinci Sınıf filminin oyuncularının bir araya gelmesidir. Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Halle Berry, Anna Paquin,Ellen Page, Peter Dinklage, Patrick Stewart, Ian McKellen, Shawn Ashmore, Daniel Cudmore, Nicholas Hoult, Omar Sy, Booboo Stewart, Fan Bingbing, Adan Canto, Evan Peters, Josh Helman ve Lucas Till gibi isimler filmde yer almıştır.

Aşk, başrollerinde Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde ve Scarlett Johansson’ın yer aldığı, yönetmenliğini ve senaristliğini Spike Jonze’un üstlendiği, romantik dram ve bilim kurgu türlerindeki ABD yapımı filmdir.

https://youtu.be/ne6p6MfLBxc

Oblivion, Joseph Kosinski’nin aynı adı taşıyan Radikal Comics için yaptığı ancak yayınlanmamış kıyamet sonrası bilim kurgu türünde grafik roman’ın sinema için uyarlanmış, ABD yapımı filmdir.

The Wolverine, Hugh Jackman’inde yapımcısı olduğu, Marvel Comics’in Wolverine isimli karakterinin ABD-Avustralya ortak yapımı bilim kurgu, aksiyon filmidir.

Yenilmezler, Marvel Studios tarafından üretilen ve Marvel Comics’in süper kahraman ekibidir. Film dünyada en çok hasılat yapan 4. film unvanını 1.5 milyar $ ile elinde bulundurmaktadır.

Prometheus, yönetmenliğini Ridley Scott’ın, senaristliğini Jon Spaihts ve Damon Lindelof’un yaptığı, başrollerinde Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, İdris Elba, Logan Marshall-Green ve Charlize Theron’un yer aldığı, İngiliz yapımı bilim kurgu filmidir.

Zamana Karşı, başrollerini Justin Timberlake ve Amanda Seyfried’in paylaştığı, yönetmenliğini Andrew Niccol’ün yaptığı distopik aksiyon ve gerilim türünde bilim kurgu filmidir.

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç, yönetmenliğiniRupert Wyatt’un yaptığı, ABD yapımı bilim kurgu filmidir. Yeni bir seriye olanak sağlayan esas hikâyeye sahip Maymunlar Gezegeni’nin tekrar çekimidir.

Limit Yok, Neil Burger tarafından yönetilen, başrollerini Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro’nun paylaştığı ABD yapımı filmdir.

Başlangıç, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen, başrollerini Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine’nın paylaştığı bilim kurgu türündeki ABD yapımı filmdir. Film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir.

Genç Yazı Editör

Keşfedilme süreçlerinde,Hikaye-Öykü,Şiir, Roman, Deneme yazan Kağıt kesikli parmakların Şans faktörüne olan ihtiyacı minimuma indiriyorokutuyoruz.
Genç Yazı Editör
Article Tags:
Article Categories:
Bilim Kurgu · Sinema

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.