Kitap Gönder
Tem 11, 2018
223 Views
1 0

Soruların sınırları

Written by

“Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır” demiş Wittgenstein. Kavramlar aracılığıyla düşündüğümüzü, zihnimizde oluşan her nesnenin alanını oluşturanın dil olduğuna dikkat çekmiştir haklı olarak. Dili bir metafizik canlı olarak ele aldığımız zaman onun işlevi temel nitelik olarak belirmekte ve etkileşimden daha önemli gözükmektedir. Felsefe yapabilmek soru sorabilmekse eğer, dış dünyamızın sınırsızlığını “sınırlayan” dil bize yeteri kadar yardımcı olamıyor demektir. Buradaki amacım mükemmel anlama ve algılama yetisini arayış değil, sadece nesnel düşünebilmek, nesnel algı gibi tartışma konularına farklı bir bakıştan bakabilmeyi denemektir. Konuyu biraz daha açacak olursak eğer sadece felsefe bağlamında düşündüğümüzde sorduğumuz soruları zihnimizde oluşan kavramlar arasındaki uzlaşma veya çatışmanın sonuçlarının oluşturduğunu görebiliriz. Peki buna bağlı olarak bu eksikliği gidermenin, yani felsefi soruların alanının daha da genişletilebilmesi mümkün müdür?

Latest posts by Ceyhun Agha (see all)

Article Tags:
·
Article Categories:
Felsefe

Comments to Soruların sınırları

  • Felsefe olarak soru alanını çoğaltmak yerine cevapları bulan bir felsefe bence gerçek bir felsefedir.Yolu sorularla kaybettirmek yerine direkt yolu göstermesi en doğru olan felsefedir diyorum,vesselam.

    Mehmet Aluc 12 Temmuz 2018 03:56
    • Felsefe direkt yolu gösteren, cevap odaklı bir uğraş değil.Nihai sonuç diye birşeye inanmıyorsak(ki ben inanmıyorum) sadece cevaplardan soru doğurtacak egzersizdir.

      Ceyhun Agha 12 Temmuz 2018 07:26

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.