Kayıt Ol
Nis 8, 2018
449 Views
0 0

Ülkemde Son Zamanlar Rap Müzik

Written by

Hip Hop, çok dallı bir yaşam biçimi. Farklı kültürleri, farklı ırkları, farklı müzik ve sanat oluşumları ile bir araya getiriyor. Ülkemizdeki geçmişine bakarsanız, rahatlığımız doksanlarda kaseti saranların sayesinde. İki binlerin başında; Sokaklarımızda, yaşam biçimimizin toplum (Mahalleli, komşu) tarafından Anarşist, serseri vb. olarak fişlensek’ de kültürümüzden vazgeçmedik ve halada cahil kesim tarafından aynı şekilde yargılanmaya önlem alamıyoruz. Peki bunun önüne geçmek için ne mi yapmalıyız?

Örnek vermek gerekir ise;

Tahribat- ı isyan’ ın Sulukule Sanat Akademisinde yaptığı işleri çok olumlu buluyorum. Çocukları ve aileleri bilinçlendiler. Serseriliği bırakmak yerine nasıl sanatı icra edeceklerini öğrettiler. Ve gerçekten varoş’ dan doğdular. Saygı değer ağabey, kardeşlerim..

Kimse Kadıköy’ de varoş’dan bahsetmesin. Bizim yaşadığımız sokaklar gecekondu sizinkiler cafe, mağaza, bar dolu.  Benim  yaşadığım dört odalı evin kira ederi Kadıköy’ de tek odalı daireyle eşit değerde.. Hayatında Sulukle, Lonca, Balat’ a uğramayan insanların metropol kültürünü anlaması zor. Burası Suriçi yani gerçek İstambul. Burada yazılanlar sadece bir eleştiri ve kimsenin kalbini incitmemeye çalışıyorum.

Fakat Kadıköy Acil ne kadar uğraşsa’ da tüm ülke için yetersiz. İstanbul içi çok güzel her gün konserler, turneler var. Demek istediğim; her ilde bir Kadıköy Acil olmalı, her sokak’ da Hip Hop olmalı. Veya vb. farklı gruplar.. Her Mc’nin Bilinçlenmesi gerekiyor bu konuda uzlmaşmalıyız. En güzel örenekleri; Önder Şahin, Ceza, Ege Çubukcu.

Yukarıdaki isimlere baktığımız zaman olgun insanlar olduklarını anlıyoruz ve hepside sözünün eri ağabeyler. Kadıköy’ den Avrupa yakasına geçen İstanbul Trip’ adlı bir oluşum var konseri Kadıköy’ de veriyorlar. Tamam işlerini güzel yapıyor arada başarılı isimlerde var fakat lirik’e bakınca sürekli bir punch derdi, biz yaparız biz uçuyoruz vb. İxir’ i çok severim takıldığı insanları’ da fakat adam Angela Merkele diss attı. Tamam politik bakımdan güzel eylenceli bir parca üstüne dans ediyorum ama senin avrupa yakasında rakiplerin türedi Tv’ ye popcu’ların karşısına çıktı umrunda değil.  Yargılamıyorum belkide o insanlar Rap’i tanıtma kendini feda etti diyelim, Rock ve Rap kardeştir dedi Gökhan’ ı seçti kazandığı parayla çıkardığı albüme bakınca;

Adam rezidans’ ın havuzundan topladığı çocuklarla sözde çete kurmuş artistlik yapıyor üstüne birde Rap’ i pazarlamaya çalışıyor. Selahattin ağabey’ in yorumuna bakıyorum. Ağabey sürekli sabrediyorsun gerekeni yapacağız diyorsun umarım gerek real, gerek müzikal anlamda güzel olaylar olur. İnstagram hesaplarına bakıldığında Mc ler sürekli bir arada fotoğraf atılıyor umuyorum ki daha güzel projeler içindir.

Varoş deniliyor, fakat bir tane sokak partisi yok.

Bu sözlerin arkasındayım.

 

Yazım ve imla hataları düzenlenecektir, üzerinde çalışılıp güncellenecektir.

Kant Kahinat

İnanman gerekmez sözlerime, gözlerime bakman yeter.
Kant Kahinat

Latest posts by Kant Kahinat (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.