Kayıt Ol
Haz 7, 2015
1226 Views
0 0

SEÇİM KAPIYA DAYANINCA

Written by

7 Haziran 2015 25.dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçileceği büyük gün!

 

Aylardır bitmek tükenmek bilmeyen propaganda döneminin ardından 7 Haziran günü rahat bir nefes alacağımızı (?) umuyorum. Umuyorum çünkü bu seçimin de şaibelerle bitmesi veya çoğunluk olarak toplumun içini rahatlatamaması muhtemel.Çoğunluğu tatmin edemeyen bir seçimden sonra da kafalarda her seçim sonrasında olduğu gibi ‘köydeki çobanın oyu ile benim ki bir mi’ sorusu gelip muhalifetler başlayacak.

Cevap veriyorum:

EVEET bir arkadaşım. Senin oyunla çobanın oyu da birdir bir de olacak. Sen dünyanın en iyi okullarından mezun ol en iyi iş imkanlarını elde et veya zengin ol karşında küçümsediğin okumamış etmemiş çobanla senin oyun eşit değerde olacak. Neden mi?

Çünkü sen doğuştan hanlara saraylara kentlere düşmüş,kuş sütü ile beslenmiş olabilirsin ama o adam düşe düşe köye,yaylaya düştü.O adama okuma imkanı tanınmadı.Adamın bir birey olduğu bile umurlarında olmadı. Kimin mi umurunda olmadı? DEVLETİN.

Eğer devlet gereken zamanda gereken imkanı sağlamaya çalışsaydı köydeki çoban da okuyabilecek köydeki çoban da seninle muhalifet edebilecekti.Şimdi edemiyor ama bu onun suçu hiç değil. Suçlu malum. O yüzden seçim sonrası söylenecek bu sözü biraz değiştirerek ‘çoban devletin oyuyla benim ki bir mi?’ demek istiyorum.

 

Oy çalmakmış,oy değiştirmekmiş,elektriklerin kesilmeliymiş derken bir çok seçim atlatan bu ülke 7 Haziran tarihinde artık bunlara bir dur diyerek demokratik ve aydın geleceklere merhaba demek istiyor. Türk halkı sıkkın, Türk halkı bıkkın,Türk halkı yarınlarını düşünüp derin bir nefes almak istiyor. Bunun tek yolu da gericilerden,bölücülerden,laikliği yanlış anlayanlardan,koyu islamcı ve muhafazakarlardan,antidemokratiklerden bir hayli uzak durabilmek. Hatta ve hatta onları görünce arkana bakmadan kaçabilmek. Tüm bunları uygulayabildikten sonra vatandaşlık görevini huzurla yapmış olursun.O zaman boş ver çobanın onun bunun oyundan madem 1 oy 1 oy sen ver o 1 oyu.Ver de mızmızlanma sonra, ver de kaçma planları kurma sonra doğup büyüdüğün bu topraklardan.Ver de sahip çık onca zorluklarla bir bütün olan ve bütünlüğünün zarara uğramasını istemediği o canım ülkene.

 

Bir sürü partinin mitinglerini izledin belki, reklamlarda her gün “onlar konuşur biz yaparız” sloganları ile güne uyanıp günü bitirdin. Sıkıldın ve sıkıldık biliyorum ama bugün son.Doğrunun yanlışın iyinin kötünün kararını vermek sonradan üzülmemek için son.

 

Gözlerini kapat ve vicdanını koy o oy pusulasına.

Gözlerini kapat ve objektif ol.

Gözlerini kapat ve kendin ol kendin gibi hareket et.

Gözlerini kapat ve kadınları düşün

Gözlerini kapat ve ezilenleri düşün

Gözlerini kapat ve sana gülümseyenleri düşün VE

Gözlerini kapat ve o her şeyden çok sevdiğin ülkeni gelecek nesilleri düşün….

 

 

Hayırlı ve uğurlu olsun şimdi, güvendesin Türkiye!

 

ECE ERGÜNEY

Marjinal,edebiyat ve tiyatro aşığı,gezgin,Hukukçu
Avatar

Latest posts by ECE ERGÜNEY (see all)

Article Categories:
Deneme · Hayata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.