Tem 8, 2014
1096 Views
0 0

ACİZİYET

Written by

Yelpazesi geniş bir kavram olduğu çok açık bu başlığın. Türlü türlü aciziyetlere şahitlik ederiz yaşamımız boyunca; kah iş hayatımızda kah ilişkilerimizde ya da arkadaşlık ortamlarında rastlarız bu acizlere. Ben, aciz arkadaşlara değineceğim bu başlık altında.

Nedir bu aciz arkadaşların ortalama özellikleri? İlk başta, hemen söylemek gerekirse başkalarının mutsuzluğundan tatmin olurlar. Ve isterler ki hep mutsuz insanlar olsun çevrelerinde. Oturmuş karakterler durumu mesela, asla ama asla bunlarda bulunmaz o karakter. Bir gün bu tarafta olurlar bir gün karşı tarafta. Dedim ya, kim mutsuz ve çaresiz kim ise hemen ondan beslenmeye başlarlar. Bazen bir fotoğraf karesinde belirirler bazense bir mesaja malzeme olduklarından çıkar ortaya aciziyetleri. Sinsidirler bu arada fena şekilde, uyumlu ve sakin dış görünüşlerine rağmen. Saygılı ve efendidirler güya ama açığı vermeleri çok zaman almaz. Teneke takılacak hale gelirler sağlam bir çevrede yaşıyorsa bu acizler. Dalga konusu olmaktan asla kurtulamazlar çünkü. Zamanla sessizleşir etrafları çünkü yatsıya kadar yanacaktır mumları. Malum, yalancılıkta da başarılı oldukları için yatsı, onlar için önemli bir zamandır. Evet, yalnızlaşır etrafları demiştim devam edeyim. Yalnızlaşırlar çünkü ne mal olduklarını oyun oynadığı çevreler anlar öyle ya da böyle. İşin garibi bunu anlayabilecek kapasiteleri olmasına rağmen bu acizlerin, yine de dönmezler yollarından ve bunun da sebebi basittir, yalnız kalmaktan çok ama çok korkarlar. Sağlam karakterli insanlar için yalnızlık lüks bir hediyedir fakat bu ucuz tiplerin tabii ki kaliteden haberleri yoktur o yüzden yalnızlıktan uzaktırlar ve korkarlar.

Asla ama asla hiçbir zaman acınmaması gereken insanlardır bu arkadaş ya da insan tipleri. Şüphesiz ki, acınacak hallere düşeceklerdir ve ondan bundan insanlık dileyeceklerdir. Hoş, bunu dilemeyi dahi beceremeyeceklerdir fakat deneyeceklerdir en azından. Dolayısıyla bunlara asla af yolunu açmamamız gerekir gönlümüzde, yüreğimizde. Hani ‘ettiğini bulmak’ deyimi vardır ya, işte bu acizler ettiklerini bulmalıdırlar adilik yaptıkları insanlar nazarında. Bu aciz ve iki yüzlülere sesleniyorum! Hani o çok korktuğunuz ve güya değersiz bulduğunuz yalnızlık var ya hani, er ya da geç onunla geçireceksiniz her gününüzü, yeter ki arkadaş arasına girmeye, sevgililer arasına girmeye ve içten pazarlıklı olmaya devam edin.

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.