Eyl 19, 2014
1771 Views
0 0

Alevilik Türkçülük ve Kürtçülük

Written by

Alevilik Türkçülük ve Kürtçülük

 

Merhaba sevgili arkadaşlar ,

 

Tarihin saklı sayfaları , Osmanlı’nın esrarengiz katliamları ve Cumhuriyetin değişmez sorunu; Alevilik

 

Osmanlı’yı kuran, geliştiren, büyüten bir etken olan anadolunun belki de en temiz, en saf, en paylaşımcı ve iyi niyetlisi olan Alevier tarih boyunca bazı saflara çekilmeye çalışılmıştır; sosyalizm, komünizm, materyalizm, ateizm, liberalizm vs.

 

Bu saflarda en zıt iki kutup vardır ki bu iki kutupta da maalesef Alevi canlarımızı görmemiz mümkündür. Bunlar Türkçülük ve Kürtçülük anlayışlarıdır. Bu anlayışları yakın tarihimize göre inceleyeceğiz.

 

 Türkçülük

 

Ülkücülükten farkı olarak Sünni İslam inancını dayatmamasını örnek olarak gösterebiliriz tabii ki en büyük farkı Hüseyin Nihal Atsız ve Alparslan Türkeş arasında ki çekişmedir, bu çekişmeye girmeyeceğiz.

Nihal Atsız denilen şahısın ırkçılığı bile Alevi-Bektaşi düşüncesiyle bağdaşmazken Alevilerin Yedi Ulu Ozanından birisi Olan Şah İsmail (Hatai)’in bazı söylemleri Türkçülük nazarında ele alınabilir. Örnek vermek gerekirse ;

 

Yetdükçe tükenir Arab’un kuy u meskeni,

Bağdat içinde her nice Türkman kopar.

Şirvan halaiki kamu Tebriz’e daşına

Mülk-i Acem sorar ki, kıyamet kaçan kopar ?

 

Bu cümleleri ırkçılık olarak görmek tamamiyle Aleviliği Bektaşiliği ve Şah İsmail’i anlayamamaktan kaynaklanmaktadır bunun en büyük kanıtı da şüphesiz ki Alevi inancından kopmamızdır. Bizler maalesef ki Hünkarımız Hacı Bektaş Veli’ye , şahların şahı Şah İsmail’e, Ehli Beyte yaraşır bir ümmet olmaktan uzaklaşıyoruz. Bizler ırkçılığa göz yuman bir toplum haline geliyoruz. Bizim inancımızda Alparslan Türkeş’ler, Nihal Atsız’lar olamaz, olmamalı.

 

Kürtçülük

 

Aslında en komiği bu, bu kesimin her yazısını okudukça gülüyorum. O kadar temelsiz olgulardan bahsediyorlar ki sanki yazılmış, çizilmiş hiçbir tarihi kanıt yok da sadece Erdoğan Çınar’ın söyledikleri var elimizde. Luviler denilen medeniyetten sonra alınan göçler bile bu söyleneni komik düşürmeye yeter. Abdullah Öcalan eşliğinde oluşturulan bu Alevilik tamamen PKK ve yancı ideolojilere hizmet eden Alevi insanlarımızın aklını karıştıran gayri İslami bir oluşumdur. O kadar tehlikeli bir yapıdır ki Cemevlerini siyasete boğmuş, HDP propagandası haline getirmiş materyalist bir oluşumdur. Yazımı pek uzatmak niyetinde değilim o yüzden kısa keseceğim fakat tarih boyunca Osmanlıyı kuran bizdik, Osmanlıda katledilen yine bizdik. Türkiye Cumhuriyetini kuran bizdik, Sivas’ta Maraş’ta Çorum’da katledilen yine bizdik.

 

İncinsen de incitme sözünü şiar edinip hiçbir silahlı mücadeleye katılmamamız dileğiyle yazımı sonlandırıyorum.

 

Allah Ehli Beyt’in yolundan ayırmasın.

 

Erdem Kartal

 

Article Categories:
Deneme · Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.