Kayıt Ol
Ağu 21, 2017
681 Views
0 0

Annelik işte!

Written by

Tamamen bir seçim.Doğurup doğurmamak da değil.Doğurduktan sonra sevmek,bakmak,ilgilenmek de bir seçim.Kimse anneliğin kadınlığın doğasında olduğunu,rahmine düştüğü anda onu çok sevmeye başladığını falan iddia etmesin.Külliyen yalan.Nerden anlıyoruz? Elbet herkese kendi annesi en iyi anne gibi gelir -ki bu da kendini inandırmaktan başka bir şey değil-  Hadi çocuğunu bırakıp aşık olduğu için-veya başka bir sebeple- çocuğunu terk eden bir kadını ele alalım mesela.Hamile kalmış,taşımış,doğurmuş.Al sana anne işte.Bitti mi? Bitmedi. Sonra ne oldu? Bir karar vermesi gerekti.Aşka-veya ne istiyorsa- mı koşacaktı yoksa annelik denilen duyguyla bebeğine mi? Seçimini yaptı ve gitti.Bu onun seçimi. Bu kadına kiminiz anne der kiminiz demez. Sonuç değişmeyecek. Ya da çocuğu tarafından dövülerek elinden parası alınan ve bizim bunu ancak komşuları aracılığıyla medyadan öğrenebileceğimiz yaşlı bir teyzeyi ele alalım. Çocuğunu o kadar çok seviyor ki ona şiddet uygulamasına rağmen gidip şikayet etmiyor.Ne anne ama değil mi? Ne kadar da çok seviyor çocuğunu.Mükemmel anne işte bu(!).

Belki tam konuyu aktaramayan örneklerimle asıl söylemek istediğim şey şu aslında. Her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi var demiş atalarımız değil mi? Nasıl ki annelik sözlükte belirli bir tanımı olan sabit bir kelimeyken aslında herkes bunu farklı şekilde yaşıyor.Ama biz gidip bunların tamamına annelik diyoruz.Çocuğunu terk eden kadın da anne çocuğundan dayak yediği halde ona kıyamayan kadında da anne. Çocuğunu döven de anne -psikolojik hastalık temelli olanlar müstesna- çocuğu için kendinden tavizler veren de anne.Nasıl oluyor şimdi? Ben burada tıkanıyorum ve başlıyorum düşünmeye.Vardığım sonuç da şu ki annelik aslında sadece bir seçimler yığını.Çocuğunu bırakmayı,dövmeyi ya da kendinden taviz verecek kadar sevmeyi seçiyorsun sadece.Yani ortada romantizmin kağıtlarca laf çevirebileceği bir tema yok.Sen senin karakterin,yaşam biçimin,inandığın şeyler doğrultusunda bir canlıyla ilişki kuruyorsun.

Bir de olayı doğurmaya bağlayanlar var.Bu yüce sevgiye o dayanılmaz acı veren sürece katlanmak da katkı sağlıyormuş. Üreme özelliği olan bir canlının gebe kadıktan sonra yapabileceği 2 şey var. Ya aldıracak ya da doğuracak.Başka ne yapacaktı ki? Neresine kocaman anlamlar yüklüyorsunuz ki bunun. Sonuçta dışkımız da bizden çıkıyor ama biz onu sevmeyi ya da ona deliler gibi bağlanmayı seçmiyoruz sadece.Çünkü kötü kokuyor, fiziksel bir çekiciliği yok, çünkü bizden öncekiler böyle yapmamış, alışıla gelen durum bu değil.Ama bebekler öyle mi? Bakanın bir daha bakası geliyor. Görsel bir cazibesi var. Bunun yanında uykusuzluk,dışkı temizleme ve bilimum kötü yanına katlanmak da başından beri bahsettiğim gibi sadece bir seçim.

Hani bazı sorular vardır ya cevabını “Annelik işte!” diye aldığımız.İşte bence o soruların cevabı “Senin seçimin işte!”.Herkesin kendi seçimleri doğrultusunda milyarlarca farklı versiyonu yaşanan bu durumu,bu durumun sonuçlarını sadece ” Annelik” diye açıklamak bana fazlasıyla absürt geliyor.

 

 

Avatar

Latest posts by Beyza (see all)

Article Categories:
Deneme · Hayata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.