Kayıt Ol
Kas 25, 2016
1076 Views
2 0

Babama Mektup

Written by

tumblr_n41o5kdq3v1tycepgo1_250Bazı şeyleri yazmak için çok beklettiğim oldu baba. Mesela bu cümlelerimi yazmak için tam iki sene bekledim. Bugün tarih 24 Kasım 2016. Çoğu insan için  bu tarih öğretmenlerin özel gününü ifade ediyor. Bir yere kadar bende de durum öyleydi, ama bir yere kadar; yani sen gözlerini kapatana kadar… Sana yazarken Villeneuve’nin Mercury şarkısını dinliyorum ve üzerimde mor kazağım var. Beni en son bu kazakla görmüştün diye hatırlıyorum.

İki senedir yoksun ve yokluğunda çok şey değişti baba. Bir keresinde hiç unutmam, üniversiteden mezun oldum. İnanır mısın, bir yerlerden mezun oluşumu gördüğünü bile hissettim. Bu arada seninle en son satın aldığımız kitabın yazarı partisinden ihraç edilmiş, bu olay bile bana seni hatırlatıyor. Sonra sonra… Botlarımı tamir ettirdim baba. Bağcıklarını bağlamayı hastanede akıl etmiştim ya hani, o botlar. İpleri nasıl da sallanıyordu sokaklarda. Ayrıca artık daha çok su içiyorum baba. Bir şişe, bir şişe daha… Yağmurda ıslanmak da çok hoşuma gidiyor mesela, eskiden de hoşuma giderdi ama şimdi bir başka anlamlı benim için. Öldüğün günü hatırlatıyor bana; seni kaybettiğim akşam ne yağmur yağmıştı ve ben hastanenin önünde çok diye bir şey varsa eğer ne çok sırılsıklam olmuştum baba. Yağmura, gözlerimden akan yaşlar da karışmıştı ve ikisini birbirinden ayırt etmeyi o gün öğrenmiştim. Ayrıca metrolardan da nefret etmiyorum ve hâlâ dondurma yiyorum; son dondurmanı benimle yediğini unutmadan. Fenerbahçe’nin maçlarını çok takip edemiyorum eskisi kadar, sen olmayınca. Kızma Birader oyununu da oynamıyoruz evde. Üç kişiyle tadı çıkmıyor, hem senden başka en güzel kimi kızdırabilirim ki artık?

Bak ama değişmeyen şeyler de var baba. Hâlâ Can Atilla’yı ve Rammstein grubunu dinliyorum. Cebinden çıkan tesbihi çantamda taşıyorum. Şiir yazmaya devam ediyorum. Kitap okumalara, mektuplara ve sana olan hasretlerime de devam… Tanıyorsun biricik kızını işte; o kız senin yokluğunda çok dersten geçti lakin hayatta(n) kaldı.

Elif Ateş

İstanbul

24/11/2016

Elif Ateş

-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu
-Bulmaca çözmekte ustayım.
-Çay, kahve, kitap, müzik.. Bunlar tam bana göre.
-Bir de siyasi tarih ve dış politika kitapları...
Avatar

Latest posts by Elif Ateş (see all)

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Anı · Deneme · Mektup

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.