Kayıt Ol
Kas 28, 2018
552 Views
1 0

Başarmak Yaşamanın Yarısıdır

Written by

Yaşamak deyince akıllara ne geliyor? Akıllara iki çeşit yaşamak geliyor. Birincisi bir amaç için, ikincisi ise öylesine boş anlamsız yaşamak. İnsanlar bahsettiğim ikinci türü seçiyorlar. Bir amaç uğruna değil de ömür geçsin de, nasıl geçerse geçsin diyorlar. Bu tür insanlar her zaman ekmek elden, su gölden düşüncesi ile ellerini bir taş altına koymaktan kaçınıyorlar. Bir asalak gibi yaşamayı daha fazla tercih ediyorlar.
Bahsettiğim birinci türde ise benim için yaşamanın bir anlamı olmalı diyenler vardır. Amaçlarının peşinden koşup yaşamayı güzel bir hale getirmek için ellerinden geldiğince çalışmaktadırlar. Çalışmaktan bir an olsun vazgeçmemektedirler. Bu çalışmalarının karşılığını alabilmek için büyük gayret sarfediyor amaçlarına ulaşabilmek için hiçbir zorluğa boyun eğmiyorlar. Karşılaştıkları zorluklara boyun eğdikleri anda kaybedeceklerini biliyorlar. Korkaklığı değil başarıyı kendilerine ilke ediniyorlar. Korkaklığı yaşamanın ikinci türünü seçenler ilke ediniyor. Karşılaştıkları zorlukları altında kalacakları büyük bir yük olarak görüyorlar. Onun içinde yaşamayı anlamsızlaştırıp kendilerini karanlığa sürüklüyorlar. Halbuki kolayı değil de başarmak için zoru seçseler yaşamak daha güzel bir anlam kazanır.
Ama hiçbir zaman bu düşündüğümüyapmaz birçok insan. Neden yapmaz çünkü yorulmak işlerine gelmez. Başarmayı bir ilke edinen insanlar ise zorlukların üstesinden gelip ayakta kalacağız diyerek kendilerini her yerde her zaman göstermekten çekinmiyorlar. İlkelerini korkusuzca kolayı seçen insanlara biz hiçbir zaman yolumuzdan dönmeyiz diyerek anlatmaya çalışıyorlar. Olması gereken de budur zaten çıktığı yolun sonunu getirebilmek. Çıkılan bu yolda kaybetmek de var kazanmak da var ama bir amacı olan insanlar ne pahasına olursa olsun çıkılan bu yolun sonunu kazanıp kaybetmemek için göstermek isterler.
Korkaklığı, kolayı seçenlere “Bizler ne için varız?” diyerek amaçlarımız yok olup gitmesin diye her daim var olabilmek, kazanabilmek, hayatı yaşanır bir hale getirebilmek için varız. Yaşamanın yaşamak için değil de bir amaç uğruna var olduğunu anlatmak için…

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Tags:
Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.