Kayıt Ol
Haz 14, 2019
202 Views
0 0

Bu Kimse İçin

Written by

Değerli serseriler, eğer günümüzden beş yada altı yıl önceye gidebilme imkanınız olsaydı olan biten her şeyi rahatlıkla anlayabilirdiniz. Bu gün sizlere sunulan teknoloji imkanı ile istediğiniz Mc’ yi sosyal mecralarda canlı yayında takip edebiliyor ve soru sorup hemen hemen size farkında olmadan dayatılan cevabı kolaylıkla alıyorsunuz. 18 altı veya üstü konserlere gidip hayatı hakkında hiç bir bok bilmediğiniz Mc lerin şarkılarını ezbere okuyorsunuz. Tabi kide amaç eylence sizi çok iyi anlıyorum arkadaşlarım fakat içinde bulunduğumuz duruma bakarsak, hakkında hiç bir bok bilmediğiniz ve ülkemizde hip hop’ a yararınız olan tek şey; youtube gibi free yada paralı uygulamalarda “Müzik icra eden Mc’ lere dinlenme, tıklanma, beğenme ve yorum yapma araçlarını kullanarak para kazandırmak.”

Arkadaşlar şuan, günümüzde ne yazık ki bir boka yaramıyorsun’ uz. O sebeb ile kimse iki, üç veya sekiz şarkı ezberledi diye kendini rapcı sanmasın. Dinle, takip et, araştır, kültürü öğren ve seni, benim yada bir başkasının sınamasını bekleme uzun bir dönem düşün ve kendi kendini test et.

Araştırmalarım sonucu bu gün yaygın olarak İstanbul Trip’ den başka dinlenen ve takip edilen farklı bir grup varsa oda Kadıköy Acil grubudur. “Merdiven.” Ve Kadıköy Acil, bugün bize yani bilinçli dinleyiciye hitap eden Ceza ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Ceza’ nın rap müzik ile ilk kayıt aldığı yıl ise, söylediğine göre 1996 yılı. Yani bu gün abuk subuk Mc leri dinleyen fan boyluk kovalayan beyni yıkanan kesimi gözlediğimizde doğum tarihi ortalama 1996 olduğu sonucuna varıyorum.

1986 yılına baktığımızda İslamic Force isimli Türk rap müzik grubunun Berlin- Kreauzberg’ da kurulduğunu kısa bir araştırma sonrasında sizde görebilirsiniz. O zamanlar jazz ve blues’ den altyapı olarak ne kadar mükemmel olduğumuzun farkına varmamak zor değil tabikide işin içinde eşsiz Türk ezgileri’ de var. Müzik kulağı iyi olanlar rahatlıkla anlar. Türkiye coğrafyasında yaşayıp gelenekler, görenekler ve Türk sanat anlayışı ila yetişen her bir birey o gün ile bu gün yapılan müziğin istek ve arzu farkının, farkında..

Kant Kahinat

İnanman gerekmez sözlerime, gözlerime bakman yeter.
Kant Kahinat

Latest posts by Kant Kahinat (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.